Veerkrachtige supply chain vereist zichtbaarheid

Foto: Unsplash

Slechts één op de drie bedrijven beschikt over de juiste informatie over zijn end-to-end supply chain om eigen wereldwijde supply- en productienetwerken te optimaliseren. De overige 65% tast in het duister in een turbulente tijd waarin mondiale ontwrichtingen plaatsvinden en door importheffingen nog verder zullen gaan ontstaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat Buck Consultants International/BCI Global in samenwerking met Executive Platforms heeft uitgevoerd bij 240 supply chain-leiders in Europa en de VS.

Een grote meerderheid van de deelnemers geeft aan externe uitdagingen (bv. geopolitieke ontwikkelingen) en interne ontwikkelingen (zoals groei, marge) nauwlettend in de gaten te houden en deze mee te nemen in de eigen footprint-strategie (vragen 1, 3 en 4). Maar slechts 26% voert jaarlijkse stresstests uit om de kwetsbaarheid van de end-to-end supply chain in kaart te brengen.

“Het beoordelen van interne en externe factoren die van invloed zijn op de footprint-strategie is een gangbare praktijk,” aldus Patrick Haex, global head of Supply Chain Solutions bij BCI, “maar het verband tussen de bedrijfsstrategie en de supply chain-strategie is erg los, wat een recept is voor het niet halen van bedrijfsdoelstellingen.”

Slechts 35% van de respondenten beschikt over de juiste gedetailleerde end-to-end zichtbaarheid en actuele gegevens over de totale supply chain (vragen 9 en 10). Njin-Tsoe Chen, senior consultant bij BCI, noemt dat zorgwekkend. “Als de juiste informatie ontbreekt, kan een bedrijf ook niet adequate alternatieve supply chain set-ups verkennen”, zegt hij. “Bovendien brengt gebrek aan zichtbaarheid – zeker met toenemende eisen om de landen van herkomst van componenten en producten bekend te maken en gegevens op productcodeniveau aan te leveren met het oog op handelstarieven – bedrijven in de problemen en worden de mogelijkheden verminderd om de impact van importtarieven te verzachten.”

Hieronder vindt u de onderzoeksvragen. Het vermelde percentage is dat van de respondenten die ‘ja’ antwoordden. (Bron: Buck Consultants International/BCI Global, maart 2025)

Vraag 1: Heeft uw bedrijf een proces geïmplementeerd om de geopolitieke risico’s in de toeleveringsketen voortdurend te monitoren en actie te ondernemen wanneer dat nodig is? (57%)

Vraag 2: Voert uw bedrijf minimaal één keer per jaar stresstests uit om de kwetsbaarheid van de gehele end-to-end supply chain te beoordelen? (26%)

Vraag 3: Identificeert en beoordeelt uw bedrijf interne factoren (d.w.z. toekomstige volumes, fusies en overnames, productportfolio, marge) die van invloed zijn op de footprint-strategie en worden deze besproken tijdens een jaarlijkse bedrijfsbeoordelingssessie? (85%)

Vraag 4: Identificeert en beoordeelt uw bedrijf externe factoren (d.w.z. risico’s, inflatie, tarieven, regelgeving, concurrentie) die de footprint-strategie beïnvloeden en worden deze besproken tijdens een jaarlijkse bedrijfsbeoordelingssessie? (85%)

Vraag 5: Analyseert uw bedrijf in detail proactief alternatieve footprints (netwerken van productie- en distributievestigingen) voetafdrukopties in detail, waarbij rekening wordt gehouden met risico’s, interne en externe factoren om inzicht te krijgen in de best passende foorprint en potentiële alternatieven? (65%)

Vraag 6: Is uw bedrijfsstrategie vertaald naar het supply chain netwerk met duidelijke doelstellingen en maatstaven (d.w.z. kosten, kwaliteit, doorlooptijden, flexibiliteit, wendbaarheid) en worden deze strategieën door alle medewerkers begrepen? (44%)

Vraag 7: Omvat uw footprint-strategie een 3PL-strategie waarbij rekening wordt gehouden met het aanpassen van seizoen volumes en het mitigeren van risico’s? (62%)

Vraag 8: Bevat uw footprint-strategie overwegingen voor het op korte termijn implementatie van een automatiseringsstrategie (technologie en digitalisering)?

(50%)

Vraag 9: Heeft uw bedrijf inzicht buiten de Tier 2-leveranciersbasis in termen van beschikbare capaciteit, grondstoffen, voorraadniveaus en upstream/downstream-flexibiliteit? (37%)

Vraag 10: Beschikt uw bedrijf over een volledige en actuele set gegevens om footprint scenario’s te evalueren, zowel upstream als downstream? (33%)

Recente nieuwsberichten

Nederland gaat vrachtwagentol invoeren

Op 1 juli 2026 stopt het Eurovignet voor Nederland en start het land met vrachtwagentol. Eigenaren van vrachtwagens, inclusief buitenlandse trucks, zullen vanaf dan per gereden kilometer moeten betalen. Het tolsysteem geldt op bijna alle Nederlandse snelwegen en op sommige provinciale en gemeentelijke wegen. Jaarlijks maken naar schatting meer dan 725.000 unieke buitenlandse vrachtwagens van de Nederlandse wegen gebruik.

Syncore en Sereact willen ruim 100 door AI aangestuurde robotsystemen uitrollen

Syncore, de Nederlandse systeemintegrator die voorheen bekend stond als Reesink Logistic Solutions, breidt zijn samenwerking met Sereact uit naar nieuwe toepassingsgebieden en zet daarbij in op de oplossingen van het in Stuttgart gevestigde AI-roboticabedrijf.

Decathlon automatiseert zeven sites met Exotec Skyfleet

Exotec, aanbieder en integrator van robotoplossingen voor magazijnlogistiek, heeft de uitrol aangekondigd van het multisite-programma Skyfleet voor Decathlon. Met dit programma zal Exotec als end-to-end integrator alle magazijnstromen en systemen samenbrengen binnen één geïntegreerde internationale architectuur. Het programma omvat zeven logistieke platforms in vijf Europese landen: Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Portugal, Italië en Duitsland. Daarmee standaardiseert Decathlon zijn Europese supply chain en wil het tegelijk de werkomstandigheden in de magazijnen verbeteren.

Hardis Supply Chain en Pandora moderniseren samen wereldwijde supply chain

Hardis Supply Chain, een dochteronderneming van Hardis Group en wereldwijd leverancier van supply chain software, heeft een strategisch partnership gesloten met Pandora voor een internationale transformatie van het warehouse management systeem (WMS) van de retailer. De samenwerking moet het internationale juwelenmerk helpen de magazijnactiviteiten in verschillende regio’s te moderniseren en te standaardiseren, als onderdeel van een bredere end-to-end transformatie van de supply chain.

Still en Colruyt automatiseren het laden en lossen

Still heeft in nauwe samenwerking met Colruyt het laden en losse van trailers geautomatiseerd. De hoofdrol is weggelegd voor de Still AXL 15 iGo, de autonome pallettruck waarvan Colruyt al twintig exemplaren in gebruik heeft. Na vier jaar van doorlopend innoveren en testen is daarmee een oplossing ontwikkeld waarbij twee autonome pallettrucks in staat zijn binnen 35 minuten een complete trailer te lossen.

Getac introduceert CommandCore: robuuste oplossing voor dronebesturing in veeleisende omgevingen

Getac, leverancier van robuuste mobiele technologie en intelligente video-oplossingen, kondigt de lancering aan van CommandCore, een nieuwe robuuste oplossing voor dronebesturing op afstand. Met CommandCore kunnen gebruikers de robuuste hardware van Getac combineren met sectorgerichte accessoires, payloads en software. Zo ontstaat een flexibele besturingsoplossing voor UAV’s, USV’s en UGV’s die kan worden afgestemd op uiteenlopende operationele scenario’s en uitdagende werkomgevingen, zoals bij defensie, openbare veiligheid en de nutssector.

Darwin Drones lanceert Eyesee Air voor geautomatiseerde inventarisatie

Darwin Drones, de Franse ontwikkelaar en leverancier van de drone-inventarisatieoplossing Eyesee, kondigt de lancering aan van Eyesee Air, een hardware-onafhankelijke autonome drone-oplossing voor inventarisatie. Door de softwarewaarde los te koppelen van de hardware maakt Eyesee Air het mogelijk op elke locatie een autonome drone-oplossing voor inventarisatie uit te rollen, ongeacht de grootte, lay-out of telfrequentie. Het businessmodel past zich daarbij aan de werkelijke behoeften van elke locatie aan, of het nu gaat om één productiemagazijn of een wereldwijd distributienetwerk met meerdere vestigingen.

Collect&Go levert boodschappen aan huis met onbemand elektrisch voertuig

Collect&Go, de online boodschappendienst van Colruyt Group, heeft het 100% elektrisch onbemande wagentje voorgesteld dat vanaf midden mei tot augustus 2026 in het stadscentrum van Leuven boodschappen aan huis zal leveren. Het gaat om het eerste onbemande voertuig in België dat de openbare weg opgaat en zich daarbij niet aan een vast traject houdt. Het voortuig wordt via het 5G-netwerk van Telenet group bestuurd en van op afstand gecontroleerd om de veiligheid te garanderen. De technologie moet een antwoord bieden op de veranderende mobiliteitsnoden in de stad en op de uitdagingen die aanhuislevering in een stadscontext met zich meebrengt.

Driving continuous improvement forward: Lean Festival 2026

In today’s fast-evolving business environment, staying ahead means embracing innovation while continuously refining processes. Lean management and Lean Six Sigma remain powerful methodologies to drive efficiency and quality—but what happens when you combine them with the latest advancements in AI and machine learning?

Aflofarm Farmacja Polska heeft hoogbouwmagazijn uitgebreid met Kardex Mlog

Het Poolse farmaceutische bedrijf Aflofarm Farmacja Polska uit Pabianice, ten zuidwesten van Łódź, heeft een beroep gedaan op integrator Kardex Mlog om drie extra gangpaden toe te voegen aan zijn bestaande automatische hoogbouwmagazijn. Ook een ‘loop’ in het pallettransportsysteem en de aansluiting op het bestaande magazijn maakten onderdeel uit van de opdracht. Daarnaast moderniseerde Kardex Mlog het pallettransportsysteem in de productiezone. De investering heeft 20.016 nieuwe palletlocaties opgeleverd, wat een verdubbeling inhoudt van de opslagcapaciteit en de performance. Het project dat in augustus 2024 van start ging, werd in 2025 voltooid.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.