70% van de grote bedrijven gaat voor AI-gebaseerde forecasting

Gartner figuur

Figuur: ©Gartner

Volgens onderzoeks- en adviesbureau Gartner zullen wellicht zeven op de tien grote ondernemingen tegen 2030 gebruikmaken van AI-gebaseerde forecasting om de vraag te voorspellen.

Zogenoemde ‘touchless forecasting’, waarbij handmatige invoer en menselijke interventies overbodig worden, biedt unieke schaalbare automatiseringsmogelijkheden binnen demand planning, aldus Gartner. Door gebruik te maken van onderliggende machine learning (ML)-technieken in plaats van traditionele statistische engines, kunnen ondernemingen met AI-gebaseerde forecasting touchless forecasting realiseren en extra waarde creëren met minder risico dat de nauwkeurigheid van de output afneemt.

“Op AI gebaseerde forecasting zorgt voor verbeterde strategische besluitvorming, snellere reacties op marktveranderingen en betere samenwerkingsworkflows”, zegt Jan Snoeckx, director analyst bij Gartners Supply Chain-afdeling. “Om een succesvolle acceptatie te bevorderen, moeten planningsmanagers het urgentie-aspect van touchless forecasting benadrukken en AI als een kernelement binnen hun technologiestrategieën plaatsen, in plaats van als een aanvullende optie.”

Jan Snoeckx benadrukt verder dat het voor een succesvolle implementatie van cruciaal belang is dat leidinggevenden in supply chain planning (SCP) een duidelijke strategie formuleren die laat zien hoe AI-ontwikkelingen het hele proces van demand planning kunnen transformeren, verder dan alleen basisforecasting.

AI-gebaseerde forecasting kan op een dynamische manier complexe patronen in tijdreeksgegevens herkennen, waardoor je frequenter en gedetailleerder kunt voorspellen. Het kan ook leren van verschillende datasets, wat nodig is om automatische voorspellingen te doen over nieuwe producten en promoties waarvoor weinig of geen historische data beschikbaar zijn (zie figuur 1).

Ondanks het potentieel ervan blijft het gebruik van touchless AI-forecasting voorlopig nog beperkt. Volgens Gartner wordt een bredere toepassing vaak belemmerd door een gebrek aan duidelijke visie bij SCP-leiders en aanhoudende uitdagingen op het gebied van de volledigheid, beschikbaarheid en toegankelijkheid van data. Bovendien kunnen de wijzigingen in processen die nodig zijn voor de implementatie op weerstand stuiten bij medewerkers die gewend zijn aan traditionele forecastmethoden.

Om op AI gebaseerde touchless forecasting te implementeren, raadt Gartner SCP-leiders aan dit vijfdelige plan te volgen:

1. Bepaal een strategie voor touchless forecasting. Analyseer de huidige samenwerkingsprocessen, individuele workflows, tijd die verloren gaat door het gebruik van traditionele methoden, en de gebruikte forecastingtools en -systemen. Identificeer vervolgens specifieke verbeterpunten en formuleer de businesscase;

2. Stel de parameters voor bedrijfsverandering vast. Identificeer de processen, workflows en metrics die opnieuw moeten worden gedefinieerd om touchless forecasting te ondersteunen, waardoor dit een bedrijfskritisch initiatief wordt dat sterk change management vereist;

3. Bepaal de strategie voor touchless data. Vertrouw niet uitsluitend op historische verkoopgegevens, maar ontwikkel een uitgebreide datastrategie die zowel interne als externe bronnen omvat. Het is essentieel om stakeholders, waaronder handelspartners, bij het proces te betrekken om de kwaliteit van de data, het beheer ervan en terugkerende feeds te waarborgen.

4. Stel een roadmap op voor technologische ondersteuning. De overgang naar AI-gebaseerde forecasting vereist investeringen in technologie en competenties, die ofwel intern kunnen worden opgebouwd, ofwel kunnen worden uitbesteed via supply chain planning-oplossingen, analytische platforms of forecasting-as-a-service-modellen. Organisaties moeten voor IT-ondersteuning zorgen en oplossingen evalueren op basis van de prestaties van de engine, de expertise van de leverancier en de afstemming op hun datastrategie.

5. Bereid de implementatie voor. Het succes van touchless forecasting hangt af van het vertrouwen van de organisatie in door AI gegenereerde resultaten. Dat vereist voortdurende communicatie over de inherente onzekerheid van forecasting. Leidinggevenden moeten ervoor zorgen dat ze de resultaten kunnen uitleggen, AI-forecasts vergelijken met eenvoudige modellen en de toegevoegde waarde benadrukken door middel van regelmatige analyses en rapportages.

Gartner klanten kunnen meer lezen in Achieve Scalable Productivity Gains With Touchless AI Supply Chain Forecasting. Niet-klanten komen meer te weten op 3 Actions to Improve Demand Planning.

Recente nieuwsberichten

Hugues Bouard treedt aan als nieuwe ceo van Navitrans

Navitrans heeft Hugues Bouard benoemd tot chief executive officer. Hij moet samen met het managementteam de verdere strategische koers van de softwarespecialist vormgeven. Hugues Bouard beschikt over meer dan 25 jaar internationale leiderschapservaring in enterprise software, digitale transformatie en logistieke technologie. Als ceo zal Hugues Bouard zich onder meer richten op de verdere ontwikkeling van de organisatie en investeringen in softwareoplossingen voor logistieke bedrijven.

Kardex automatiseert palletopslag voor Lufthansa Cargo in Frankfurt

Kardex heeft als hoofdaannemer een nieuw geautomatiseerd Medium Load Pallet System (MLP) gerealiseerd voor Lufthansa Cargo op de luchthaven van Frankfurt. Het volautomatische hoogbouwmagazijn telt vier gangen en biedt plaats aan 1.270 pallets.

Inther Group lanceert service- en supportplatform voor realtime inzicht in magazijnprestaties

Inther Group heeft Inther Insights gelanceerd, een digitaal service- en supportplatform dat gebruikers realtime inzicht geeft in de prestaties, status en beschikbaarheid van geautomatiseerde intralogistieke systemen. Het platform brengt operationele gegevens samen om onder meer de beschikbaarheid en efficiëntie van magazijninstallaties te kunnen opvolgen.

Anna Jäger wordt nieuwe CMO van Consafe Logistics

Consafe Logistics heeft Anna Jäger benoemd tot Chief Marketing Officer. Ze treedt toe tot het managementteam en volgt Hélène Rönnmark op, die met pensioen gaat. Jäger was voorheen vice president marketing EMEA bij cloudcommunicatiebedrijf Sinch en heeft ervaring met B2B-marketing binnen de technologiesector.

WDP en Argan willen Europese logistieke vastgoedgroep van ruim 13 miljard euro vormen

WDP en de Franse logistieke vastgoedspeler Argan hebben de intentie om hun krachten te bundelen via een grensoverschrijdende, vriendschappelijke fusie die volledig in aandelen wordt uitgevoerd. De combinatie zou een logistiek vastgoedplatform creëren met een bruto vastgoedwaarde van meer dan 13 miljard euro, verspreid over acht Europese landen. De gezamenlijke portefeuille omvat circa 13 miljoen vierkante meter logistieke ruimte en genereert op jaarbasis meer dan 700 miljoen euro aan huurinkomsten.

Montea investeert 65 miljoen euro in Antwerpse haven en Brussel en verhuurt Beringse site

Montea ontwikkelt in de Antwerpse haven een nieuwe logistieke hub op een terrein van 83.000m². Het gebouw krijgt een bruto verhuurbare oppervlakte van meer dan 55.000m² en zal bestaan uit magazijn-, mezzanine- en kantoorruimte. De volledige site is voorverhuurd aan een logistieke operator via een vaste triple-net-huurovereenkomst van vijftien jaar. De nieuwe hub zal worden gebruikt voor havengerelateerde distributieactiviteiten. Het gebouw krijgt een flexibel grondplan en wordt gedeeltelijk gekoeld. Montea mikt voor de ontwikkeling op minstens een BREEAM Excellent-certificering. De bouwwerken starten naar verwachting in het tweede kwartaal van 2027. De oplevering staat gepland voor het tweede kwartaal van 2028.

Voormalige Decathlon-hub in Willebroek wordt logistieke site voor JD.com

Montea heeft zijn grootste magazijn op Park De Hulst in Willebroek verhuurd aan JD Logistics, de logistieke tak van het Chinese JD.com. De site met een bruto verhuurbare oppervlakte van 47.600m² werd in 2017 ontwikkeld voor Decathlon en behoort vandaag tot de tien grootste gebouwen in de portefeuille van Montea.

H.Essers zet eerste stap in VS met overname chemielogistieker Palmer

Met de overname van de Amerikaanse chemielogistieker Palmer zet H.Essers zijn eerste operationele stap in de Verenigde Staten. Palmer is gespecialiseerd in warehousing en value-added services voor de chemiesector en beschikt over veertien vestigingen, voornamelijk in de Golfregio (Texas en Louisiana). Het bedrijf realiseert een jaaromzet van ongeveer 70 miljoen dollar, heeft een magazijncapaciteit van 300.000m² en telt 350 medewerkers.

WDP investeert 52 miljoen in twee logistieke sites in Zuid-Frankrijk

WDP breidt zijn Franse vastgoedportefeuille uit met twee logistieke sites in Alzonne en Vendargues. Met de acquisities is in totaal ongeveer 52 miljoen euro gemoeid. De gebouwen omvatten in totaal circa 50.300m² verhuurbare oppervlakte.

Montea ontwikkelt distributiecentrum van 67.400m² in Tiel

Vastgoedspecialist Montea start op Logistic Park Glassworks in het Nederlandse Tiel met de ontwikkeling van DC Quartz, een nieuw logistiek gebouw van liefst 67.400m². Zo’n zeventig procent van het project is al voorverhuurd aan BSH Huishoudapparaten, onderdeel van BSH Home Appliances Group. BSH neemt 46.700m² in gebruik via een triple net-huurovereenkomst met een minimale looptijd van tien jaar. Voor de resterende dertig procent lopen vergevorderde gesprekken met kandidaat-huurders.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.