Dynamisch pallets opslaan: ga je voor een shuttlesysteem of verrijdbare stellingen?

MOVO creative juni2025 WHT

Foto: Dexion

(Advertorial) Het maximaliseren van de palletopslagcapaciteit is een cruciale uitdaging voor veel magazijnen. Een eeuwig dilemma daarbij is dat meer compacte opslag altijd ten koste van verkeersruimte én flexibiliteit gaat. Vooral bij een beperkt vloeroppervlak en een groeiende voorraad is het essentieel om het juiste opslagsysteem te kiezen. Twee populaire oplossingen zijn het pallet shuttlesysteem en verrijdbare palletstellingen. Beide systemen verhogen de opslagcapaciteit aanzienlijk, maar ze verschillen in toegankelijkheid, flexibiliteit en efficiëntie. De keuze hangt verder af van factoren zoals producttype, omloopsnelheid, beschikbare ruimte en veiligheidsvereisten. In dit blog bespreken we de voor- en nadelen van beide opties, zodat u kunt bepalen welke oplossing beter bij uw toepassing past.

Pallet shuttlesystemen

Een pallet shuttlesysteem is een dynamisch of semi-geautomatiseerd opslagsysteem dat gebruikt maakt van zelfrijdende, op batterijen werkende 'shuttles'. Deze shuttles rijden op rails door compacte palletstellingen om pallets te halen en te brengen.

Voordelen

  • Hoge opslagdichtheid: shuttle stellingen kunnen veel dieper worden gebruikt dan bijvoorbeeld inrijstellingen of push-back stellingen. Hierdoor maximaliseert u het gebruik van de beschikbare ruimte door pallets diep in stellingen zonder meerdere gangpaden op te slaan.
  • Efficiëntie/ snelheid: automatiseert het in- en uitslagproces. Een shuttle werkt 1-op-1 samen met een heftruckchauffeur zonder dat ze op elkaar hoeven te wachten. Bijvoorbeeld, als er 2 heftrucks operationeel zijn bij de shuttle-stellingen, dan is het logisch om ook 2 shuttles te gebruiken. Doorlooptijden worden zo verkort en de productiviteit neemt toe.
  • Flexibiliteit in voorraadbeheer: prima geschikt voor FIFO (First In, First Out); dan wordt er aan één zijde van de stelling gewerkt. Ook LIFO (Last In, First Out) is heel goed mogelijk, in dat geval wordt er aan beide zijden van de stelling gewerkt (1 invoerzijde en 1 uitvoerzijde). De keuze is afhankelijk van de behoeften van het magazijn en de beschikbare ruimte.
  • Verbeterde veiligheid: in tegenstelling tot bijvoorbeeld inrijstellingen is er veel minder heftruckverkeer nodig, aangezien men niet meer de stellingen in hoeft te rijden. Dat vermindert het risico op ongevallen of schade aanzienlijk. Ook bevordert dit de snelheid in uw magazijn.

Nadelen

  • Hogere initiële investering: de aanschaf en installatie van de stellingen zijn ongeveer gelijk aan die van inrijstellingen. Hier komen nog wel de kosten van de shuttle(s) bij.
  • Onderhoudskosten: Palletshuttles hebben doorgaans lage onderhoudskosten. Toch zullen ze jaarlijks een servicebeurt moeten ondergaan om storingen zo veel mogelijk te voorkomen.
  • Afhankelijkheid van technologie: storingen zijn nooit 100% te voorkomen. Stilstand kan (tijdelijk) voor problemen zorgen en magazijnwerkzaamheden vertragen. Om dit risico te minimaliseren, biedt Dexion daarom preventieve service en onderhoud aan met een deskundige storingsdienst en de beschikbaarheid van een leen-shuttle. Toch is het altijd zinvol om minimaal 2 shuttles beschikbaar te hebben om nooit afhankelijk te zijn van een onverwacht defect.
  • Kleine batches: wanneer pallets in kleine aantallen in en/of uit de shuttlestelling worden geplaatst, kan het zijn dat na elke handeling de shuttle in een ander kanaal moet worden geplaatst. Dit kost uiteraard extra tijd en maakt deze oplossing minder geschikt voor voorraden met een brede verscheidenheid aan producten.

Verrijdbare palletstellingen (MOVO)

Bij dit dynamische opslagsysteem worden palletstellingen gemonteerd op onderstellen, die over rails in de vloer rijden. Daardoor is er in principe slechts één gangpad nodig om toegang te krijgen tot de pallets, terwijl toch elke pallet direct toegankelijk blijft.

Voordelen

  • Maximale ruimtebenutting: MOVO elimineert de noodzaak voor vaste gangpaden tussen alle stellingrijen, waardoor de opslagcapaciteit toeneemt tot wel +95%. Omgekeerd geredeneerd: dezelfde voorraad kan op ongeveer de helft van het voorheen benodigde oppervlak worden opgeslagen waardoor de bouwkosten en de kavelkosten voor het gebouw enorm zullen afnemen.
  • Directe toegang: systeem biedt toegang tot alle pallets zonder dat andere pallets verplaatst hoeven te worden.
  • Flexibiliteit en multifunctionaliteit: geschikt voor diverse producttypes en -maten, inclusief langere of onregelmatig gevormde goederen. Bij verrijdbare palletstellingen zijn liggerniveaus ook achteraf eenvoudig aan te passen. Bovendien kunnen de onderstellen ook worden opgebouwd met draagarmstellingen t.b.v. langgoed.
  • Eenvoudige installatie: kan relatief snel worden geïnstalleerd en aangepast aan veranderende behoeften. Omdat bij een nieuw magazijn vaak op groei wordt geanticipeerd en extra ruimte beschikbaar komt t.o.v. de oude situatie, is investeren in verrijdbare stellingen vaak niet nodig. Toch kunnen vooruitlopend op een toekomstige behoefte en tegen relatief geringe kosten, de rails bij nieuwbouw alvast in de vloer worden aangebracht, zodat later eenvoudig kan worden overgeschakeld op verrijdbare stellingen.
  • Vooral voor koel- en vrieshuizen zeer geschikt. Bereken eens wat de kosten per palletlocatie zijn voor het opslaan van gekoelde of gevroren goederen. Dit getal wordt verkregen door de bouw- en exploitatiekosten van het hele magazijn te delen door het aantal beschikbare palletlocaties. Als dit aantal locaties 2x zo hoog wordt en de kosten nauwelijks omhoog gaan, is de keuze voor MOVO snel gemaakt.

Nadelen

  • Hogere initiële investering: de aanschaf- en installatiekosten van verrijdbare stellingen vallen hoger uit dan bij traditionele systemen. Echter, het magazijn kan daarentegen half zo groot worden en dus veel voordeliger uitvallen.
  • Onderhoud: hoewel de techniek relatief eenvoudig is, heeft het mechanische systeem onderhoud nodig. Dexion biedt hiervoor een complete service. Stilstand van de MOVO komt sowieso zelden voor en wordt meestal veroorzaakt door aanrijdschade of een rommelig magazijn, waardoor sensoren kunnen worden geblokkeerd.
  • In bestaande vloeren is de mogelijkheid voor het infrezen van rails vaak beperkt. Hiervoor wordt een renovatierail aangeboden. Deze zeer slanke rail heeft een zeer geringe infreesdiepte. Als er helemaal niet in de vloer mag worden gefreesd, dan kan de rail óp de vloer worden gemonteerd. Op de vloer komt vervolgens een extra laagje beton zodat de rails weer vlak met de vloer komt te liggen.
  • Hoge in- en outbound. Omdat een MOVO installatie slechts een gangpad nodig heeft, kan het lastig zijn wanneer er met meerdere heftrucks wordt gewerkt. Een oplossing kan zijn dat 1 heftruck ín de paden werkt en 1 heftruck ervoor, waardoor er steeds een overdracht is middels P&D (pick & deposit) locaties. Ook kan er gekozen worden om meerdere MOVO blokken te bouwen met ieder zijn eigen gangpad.

De uiteindelijke keuze voor compacte palletopslag hangt af van een groot aantal factoren, variërend van producteigenschappen en omloopsnelheid tot beschikbare ruimte en toekomstplannen. Zowel shuttlesystemen als verrijdbare stellingen bieden duidelijke voordelen, maar ook andere oplossingen kunnen in bepaalde situaties beter aansluiten.

Een grondige analyse van de logistieke processen en de specifieke eisen van het magazijn is daarom essentieel om tot de juiste keuze te komen. Dexion kan bogen op meer dan 60 jaar ervaring en werkt graag met u samen om het juiste magazijn, inclusief lay-out en systemen, te bepalen.

Meer op www.dexion.be

Recente nieuwsberichten

WDP investeert 55 miljoen euro in build-to-suit-herontwikkeling voor Delhaize in Zellik

Vanaf 2027 investeert vastgoedontwikkelaar WDP ongeveer 55 miljoen euro in de herontwikkeling van een logistieke site voor Delhaize in Zellik. Het project omvat meer dan 20.000m² verhuurbare oppervlakte en wordt volledig op maat van de retailer ontwikkeld. Delhaize investeert zelf ook 120 miljoen euro in het project. De site is voorverhuurd via een huurovereenkomst met een vaste looptijd van twintig jaar.

Sick lanceert beeldgebaseerde codelezer voor logistieke en industriële toepassingen

Sick heeft de sensingCam SEC200 gelanceerd, een nieuwe beeldgebaseerde codelezer voor logistieke en industriële toepassingen. Het toestel leest zowel 1D- als 2D-codes en is onder meer bedoeld voor manuele pickingstations en assemblageprocessen. De geïntegreerde camera van 1,3 megapixel kan codes op een afstand van 100 tot 300mm lezen, ongeacht hun uitlijning of rotatie.

Ortec breidt optimalisatie voor e-groceryleveringen uit met AI

Ortec heeft nieuwe functionaliteiten toegevoegd aan Ortec for Home Delivery (OHD), zijn softwareoplossing voor thuisleveringen. De oplossing combineert AI-gedreven optimalisatie, analytics en geïntegreerde planning en richt zich specifiek op de uitdagingen van e-grocery, zoals een fluctuerende vraag, stijgende transportkosten en korte levervensters.

Vrachtwagens bewegen efficiënter door Amsterdam dan personenauto's

Volgens een analyse van Geotab bewegen vrachtwagens efficiënter door Amsterdam dan personenauto's. In de European Urban Freight Efficiency Index behaalt het vrachtverkeer in de Nederlandse hoofdstad een score van 65 op 100, tegenover 55 voor personenauto's. Amsterdam volgt daarmee het patroon van vijf van de zeven onderzochte Europese hoofdsteden, waar vrachtwagens eveneens beter scoren.

Automatisering kan CO₂-uitstoot magazijnen tot 25 procent verlagen

Door magazijnen compacter en hoger te bouwen, kan automatisering bijdragen aan een lagere CO₂-uitstoot. Dat blijkt uit twee studies naar de milieu-impact van magazijnautomatisering, waarvan één werd uitgevoerd door het Franse overheidsagentschap Ademe op basis van gegevens van Exotec. In een tweede studie vergeleek adviesbureau Argon & Co vijf verschillende orderverzameltechnologieën. Beide onderzoeken kijken daarbij verder dan alleen het energieverbruik van de automatisering zelf en nemen ook de impact van het magazijngebouw mee.

Veel AI-projecten missen strategie

Liefst 78 procent van de supplychain-, logistieke en technologieleiders geeft aan dat hun organisatie AI-projecten nastreeft zonder een formeel kader. Dat blijkt uit een online onderzoek van JBF Consulting dat in juli werd voorgelegd aan meer dan 2.000 senior professionals. Tegelijk zegt 85 procent dat AI-toepassingen worden geselecteerd zonder consistente criteria of een formeel evaluatieproces. Slechts elf procent bepaalt vooraf een nulmeting en meetbare succescriteria en amper drie procent evalueert achteraf de resultaten tegenover de oorspronkelijke businesscase.

Bijna helft Belgische bedrijven ziet groei afgeremd door tekort aan opslagruimte

Veel Belgische bedrijven met een eigen magazijn of fysieke voorraad hebben het afgelopen jaar orders, klanten of omzet moeten weigeren door een tijdelijk tekort aan operationele opslagcapaciteit. Dat blijkt uit een i-Vox-onderzoek in opdracht van opslagspecialist Merak bij vierhonderd logistiek verantwoordelijken. Bij 46 procent van de bevraagde bedrijven had het ruimtegebrek een impact op de groei. Voor één op de zes bedrijven is het probleem maandelijks of structureel voelbaar, terwijl het zich bij 29 procent eerder sporadisch voordoet, bijvoorbeeld tijdens seizoenspieken.

Van cyberaanval naar herstel: lessen voor jouw supply chain

De avond voor een verlengd weekend in 2023 krijgt de CEO van Santens een verontrustend telefoontje: accountgegevens van het bedrijf staan te koop op het Dark Web. De dag erna liggen alle systemen plat.

Frank Soudan wordt Senior Sales Director bij Manhattan Associates

Manhattan Associates heeft Frank Soudan benoemd tot Senior Sales Director. In zijn nieuwe functie wordt hij verantwoordelijk voor de verdere commerciële ontwikkeling en omzetgroei van het softwarebedrijf in de Benelux, Duitsland, Oostenrijk en de Nordics.

SAP beklemtoont belang van veilige samenwerking tussen AI-agents voor autonome supply chain

AI-agents kunnen steeds meer taken binnen de supply chain zelfstandig uitvoeren. Ze kunnen niet alleen verstoringen signaleren, maar bijvoorbeeld ook nagaan welke orders worden geraakt, de gevolgen voor productie en logistiek berekenen en alternatieven voorstellen. Volgens SAP verschuift AI daarmee geleidelijk van adviseren naar handelen, waarbij medewerkers vooral de doelen en grenzen bepalen waarbinnen agents mogen opereren.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.