Belgische CEO’s vertrouwen in groei van hun bedrijf

Op het World Economic Forum in Davos heeft PwC de resultaten van zijn jaarlijkse Global CEO Survey voorgesteld. Meer dan 2300 CEO’s werden voor het onderzoek geïnterviewd. De resultaten benadrukken een gunstig vooruitzicht voor de economie en de eigen onderneming, maar een grote bezorgdheid over ontwikkelingen zoals geopolitieke dreiging, overregulering, infrastructuur, de snelheid van technologische verandering, de beschikbaarheid van vaardigheden, en sociale instabiliteit.

Voor de Belgische CEO’s zijn Duitsland (44%), de VS (44%), China (29%), het Verenigd Koninkrijk (18%) en Nederland (18%) de vijf landen met de grootste groeivooruitzichten volgend jaar.
Wat de vorm van deze groei betreft, duidt 85% van de Belgische CEO’s organische groei aan als voornaamste activiteit om winst te genereren (versus 79% wereldwijd), gevolgd door kostenbesparing (76% versus 62%) en samenwerking met ondernemers en startups (44% versus 28%). De Belgische resultaten volgen daarmee de trends in buurland Duitsland (kostenbesparing 88% en samenwerking 56%).
 
De top 3 bedreigingen wereldwijd voor groei zijn: onzekere economie (82%), overregulering (80%) en de beschikbaarheid van cruciale vaardigheden (77%). In België wordt geopolitieke onzekerheid als grootste dreiging genoemd (91%), eveneens gevolgd door onzekere economische groei (85%) en overregulering (85%).
Meer dan zijn buitenlandse collega, is de Belgische CEO bezorgd over: de snelheid van technologische veranderingen (82% versus 70% wereldwijd), cyberbedreigingen (76% versus 61%), sociale instabiliteit (74% versus 68%), volatiele energiekosten (74% versus 49%), stijgende belastingdruk (71% versus 68%), veranderend consumentengedrag (71% versus 65%), de paraatheid om op een crisis te reageren (68% versus 59%), terrorisme (68% versus 54%), en klimaatverandering en milieuschade (68% versus 50%). Ook infrastructuur en transport (47%) zijn bekommernissen van de Belgische CEO’s.
 
Niet alleen is het menselijk kapitaal prioriteit, steeds meer CEO's wereldwijd (52%) zijn van plan om het personeelsbestand dit jaar te verhogen. Daartegenover zijn voor 29% van de Belgische CEO's automatisering en andere technologieën de voornaamste reden voor een eventuele inkrimping van het personeelsbestand, en voor de overige 71% is dat alleszins een factor. Dat is opmerkelijk meer dan de respectieve 25% en 55% van het globale gemiddelde.
CEO’s beschouwen specifieke vaardigheden als leiderschap (72%), creativiteit en innovatie (62%) en emotionele intelligentie (49%) als zeer belangrijk. Die bekwaamheden zijn moeilijk te vinden en –voorlopig – moeilijk vervangbaar door machines. 88% van de Belgische CEO’s (versus 77% wereldwijd) heeft het moeilijk om creatieve en innovatieve talenten te vinden, en 66% (versus 52% wereldwijd) vindt moeilijk digitale vaardigheden.
 
In vergelijking met het West-Europese gemiddelde, ontwikkelen meer CEO’s in België aangepaste ‘people strategies’ om nieuw talent aan te trekken (88% versus 78%). Meer Belgische bedrijfsleiders voegen digitale training toe aan leerprogramma's (88% versus 69% in West-Europa) en onderzoeken hoe mens en machine kunnen samenwerken (76% versus 51% in West-Europa). 94% van de Belgische CEO’s – versus 79% wereldwijd – vindt digitale vaardigheden belangrijk voor het bedrijf.
 
Gebrek aan vertrouwen in het bedrijfsleven is een voortdurende dreiging en 69% van de CEO’s meent dat het moeilijker geworden is voor bedrijven om vertrouwen te winnen en te behouden in het digitale tijdperk. Twee op drie Belgische CEO’s (68%) denkt dat onzekerheid over de toepassing van belastingen op digitale handel een negatieve invloed heeft op het vertrouwen in hun branche. Dat is opmerkelijk meer dan de 46% van het wereldwijde resultaat. CEO’s noemen cyber security, inbreuken op data privacy en IT-storingen de grootste technologische bedreigingen voor het vertrouwen van stakeholders.
Maar vertrouwen is niet alleen een risico, ook een opportuniteit. Tweederde van de CEO's (64%) denkt dat de manier waarop ze gegevens beheren hen in de toekomst zal onderscheiden.
 
Bij de Belgische CEO’s is er een hoge mate van internationalisme. Ruim driekwart van de Belgische CEO’s heeft ooit een jaar of langer in het buitenland gewerkt voor een internationale opdracht, versus slechts 53% wereldwijd. In Duitsland en het Verenigd Koninkrijk bedraagt dat percentage respectievelijk 46% en 53%.
Bijna een op vier CEO’s in België (24%) is in eigen land geboren (versus 17% in West-Europa). In buurland Nederland is dat slechts 3%. Belgische CEO’s combineren dus een ruime internationale ervaring met een sterke lokale verankering.

Recente nieuwsberichten

TGW Logistics zet robotica in bij dm-drogerie markt in Duitsland

De Duitse drogisterijketen dm-drogerie markt breidt zijn logistieke vestiging in Wustermark nabij Berlijn uit en doet daarbij een beroep op TGW Logistics als leverancier van intralogistieke oplossingen. Met dit tweede distributiecentrum op deze locatie wil dm reageren op het groeiende assortiment en de toenemende vraag naar handling van kleine artikelen en decoratieve cosmetica. De oplossing, die tegen 2029 voltooid moet zijn, bestaat uit een combinatie van shuttlesystemen, pocketsorteerder en geautomatiseerde orderverzameling.

Dosenbach-Ochsner transformeert intralogistiek met Exotec

Met een nieuw magazijn in Luterbach, ten noorden van Bern, wil het Zwitserse bedrijf Dosenbach-Ochsner zijn logistieke processen moderniseren. Het bedrijf schakelde Exotec in, die er het Exotec Skypod Systeem implementeerde.

Edeka Hessenring automatiseert met OPM-technologie van Witron

De Duitse food retailer Edeka Hessenring start een project om zijn logistieke processen toekomstbestendig en duurzaam te moderniseren. Daartoe tekende de retailer een contract met Witron voor het ontwerp en de implementatie van een nieuw, sterk geautomatiseerd centraal distributiecentrum in Melsungen (Duitsland). Vanaf medio 2029 zal de faciliteit meer dan 500 winkels bevoorraden met een assortiment droge goederen tot wel 16.500 artikelen. Daarmee is Hessenring de vijfde Edeka-regio die een beroep doet op Witron. Ook Netto, een dochteronderneming van Edeka, maakt al op verschillende locaties gebruik van Witron-oplossingen.

Zeeman en Inther Group bereiken laatste fase van automatiseringsproject

In 2018 startte Zeeman een ambitieus traject om zijn bestaande logistieke operatie te moderniseren. De retailer wilde afscheid nemen van het verouderde, handmatige sorteersysteem en overstappen op een toekomstbestendig, geautomatiseerd concept, dat naadloos kon meegroeien met de retailambities van de organisatie. Samen met Inther, die als hoofdintegrator in het meerjarenproject optreedt, werd een totaaloplossing ontwikkeld die focust op efficiëntie, ergonomie en schaalbaarheid.

Sébastien Lefebure gaat Manhattan EMEA leiden

Manhattan Associates, wereldwijd actief in supply chain commerce met AI-mogelijkheden, heeft Sébastien Lefebure (foto) benoemd tot senior vicepresident voor Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Sébastien Lefebure is al meer dan twintig jaar werkzaam bij Manhattan en is ervaren in dienstverlening, sales en grootschalige digitale transformatieprojecten.

Jungheinrich zet in op elektrische reachtrucks met lancering ETV 4i

Tijdens zijn recente Trade Press Conference in Hamburg plaatste Jungheinrich enkele nieuwkomers in de kijker. Daarmee lijkt de leverancier van heftrucks, magazijnrekken en automatiseringsoplossingen vooral te streven naar maximale beschikbaarheid en verregaande elektrificatie en automatisering.

DHL Group breidt luchtvrachtnetwerk voor cold chain uit

DHL Group gaat zijn logistieke capaciteiten op het gebied van Life Sciences & Healthcare (LSH) versterken met een uitgebreid, toegewijd luchtvrachtnetwerk voor ‘cold chain’. Daarmee wil DHL de manier verbeteren waarop temperatuurgevoelige medicijnen, vaccins, farmaceutische producten en cel- en gentherapieën over de hele wereld worden vervoerd. Het wereldwijde netwerk, een ander kernelement van DHL’s strategische investering van 2 miljard euro in DHL Health Logistics, moet klanten volledige end-to-end zichtbaarheid bieden voor zeer gevoelige gezondheidszorgproducten en ondersteunt de veranderende logistieke behoeften van grote gezondheidszorg- en farmaceutische bedrijven.

Voor elk wat wils op Supply Chain Innovations 2026

Nog drie weken te gaan en de deuren van Antwerp Expo slaan open om u te verwelkomen op Supply Chain Innovations 2026. Naast hoogwaardige keynote­ sprekers, volop netwerkmogelijkheden en waardevolle inzichten aan de vele contactpunten op de beursvloer, biedt Value Chain u zoals vanouds een uitgebreid en kwaliteitsvol seminarprogramma.

Europese steun voor transportsector relevanter dan ooit

De Europese transportsector bundelt de krachten in een open brief aan de EU-lidstaten. Daarin bepleiten de betrokken organisaties dat een groter EU-transportbudget noodzakelijk is voor een concurrerend en veerkrachtig Europa.

Supply chains zijn uitgegroeid tot geopolitieke hefbomen

Wie het vandaag over toeleveringsketens heeft, spreekt onvermijdelijk ook over geopolitiek. Handelsstromen, toegang tot grondstoffen en logistieke infrastructuur worden steeds minder uitsluitend door marktmechanismen bepaald, en steeds vaker door politieke en strategische keuzes. Die vaststelling staat centraal in het nieuwe jaaroverzicht van supply chain expert Alex Van Breedam, gebundeld in de masterclass ‘From 2025 to 2026: Supply Chains in a World That Refuses to Stabilise’. De analyse toont hoe het toenemende belang van geopolitiek, in wisselwerking met andere krachten zoals technologie en klimaat, leidt tot structurele volatiliteit in supply chains en waarom bedrijven veerkracht steeds explicieter moeten verankeren in hun strategische en bestuurlijke besluitvorming.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.