Belgische CEO’s vertrouwen in groei van hun bedrijf

Op het World Economic Forum in Davos heeft PwC de resultaten van zijn jaarlijkse Global CEO Survey voorgesteld. Meer dan 2300 CEO’s werden voor het onderzoek geïnterviewd. De resultaten benadrukken een gunstig vooruitzicht voor de economie en de eigen onderneming, maar een grote bezorgdheid over ontwikkelingen zoals geopolitieke dreiging, overregulering, infrastructuur, de snelheid van technologische verandering, de beschikbaarheid van vaardigheden, en sociale instabiliteit.

Voor de Belgische CEO’s zijn Duitsland (44%), de VS (44%), China (29%), het Verenigd Koninkrijk (18%) en Nederland (18%) de vijf landen met de grootste groeivooruitzichten volgend jaar.
Wat de vorm van deze groei betreft, duidt 85% van de Belgische CEO’s organische groei aan als voornaamste activiteit om winst te genereren (versus 79% wereldwijd), gevolgd door kostenbesparing (76% versus 62%) en samenwerking met ondernemers en startups (44% versus 28%). De Belgische resultaten volgen daarmee de trends in buurland Duitsland (kostenbesparing 88% en samenwerking 56%).
 
De top 3 bedreigingen wereldwijd voor groei zijn: onzekere economie (82%), overregulering (80%) en de beschikbaarheid van cruciale vaardigheden (77%). In België wordt geopolitieke onzekerheid als grootste dreiging genoemd (91%), eveneens gevolgd door onzekere economische groei (85%) en overregulering (85%).
Meer dan zijn buitenlandse collega, is de Belgische CEO bezorgd over: de snelheid van technologische veranderingen (82% versus 70% wereldwijd), cyberbedreigingen (76% versus 61%), sociale instabiliteit (74% versus 68%), volatiele energiekosten (74% versus 49%), stijgende belastingdruk (71% versus 68%), veranderend consumentengedrag (71% versus 65%), de paraatheid om op een crisis te reageren (68% versus 59%), terrorisme (68% versus 54%), en klimaatverandering en milieuschade (68% versus 50%). Ook infrastructuur en transport (47%) zijn bekommernissen van de Belgische CEO’s.
 
Niet alleen is het menselijk kapitaal prioriteit, steeds meer CEO's wereldwijd (52%) zijn van plan om het personeelsbestand dit jaar te verhogen. Daartegenover zijn voor 29% van de Belgische CEO's automatisering en andere technologieën de voornaamste reden voor een eventuele inkrimping van het personeelsbestand, en voor de overige 71% is dat alleszins een factor. Dat is opmerkelijk meer dan de respectieve 25% en 55% van het globale gemiddelde.
CEO’s beschouwen specifieke vaardigheden als leiderschap (72%), creativiteit en innovatie (62%) en emotionele intelligentie (49%) als zeer belangrijk. Die bekwaamheden zijn moeilijk te vinden en –voorlopig – moeilijk vervangbaar door machines. 88% van de Belgische CEO’s (versus 77% wereldwijd) heeft het moeilijk om creatieve en innovatieve talenten te vinden, en 66% (versus 52% wereldwijd) vindt moeilijk digitale vaardigheden.
 
In vergelijking met het West-Europese gemiddelde, ontwikkelen meer CEO’s in België aangepaste ‘people strategies’ om nieuw talent aan te trekken (88% versus 78%). Meer Belgische bedrijfsleiders voegen digitale training toe aan leerprogramma's (88% versus 69% in West-Europa) en onderzoeken hoe mens en machine kunnen samenwerken (76% versus 51% in West-Europa). 94% van de Belgische CEO’s – versus 79% wereldwijd – vindt digitale vaardigheden belangrijk voor het bedrijf.
 
Gebrek aan vertrouwen in het bedrijfsleven is een voortdurende dreiging en 69% van de CEO’s meent dat het moeilijker geworden is voor bedrijven om vertrouwen te winnen en te behouden in het digitale tijdperk. Twee op drie Belgische CEO’s (68%) denkt dat onzekerheid over de toepassing van belastingen op digitale handel een negatieve invloed heeft op het vertrouwen in hun branche. Dat is opmerkelijk meer dan de 46% van het wereldwijde resultaat. CEO’s noemen cyber security, inbreuken op data privacy en IT-storingen de grootste technologische bedreigingen voor het vertrouwen van stakeholders.
Maar vertrouwen is niet alleen een risico, ook een opportuniteit. Tweederde van de CEO's (64%) denkt dat de manier waarop ze gegevens beheren hen in de toekomst zal onderscheiden.
 
Bij de Belgische CEO’s is er een hoge mate van internationalisme. Ruim driekwart van de Belgische CEO’s heeft ooit een jaar of langer in het buitenland gewerkt voor een internationale opdracht, versus slechts 53% wereldwijd. In Duitsland en het Verenigd Koninkrijk bedraagt dat percentage respectievelijk 46% en 53%.
Bijna een op vier CEO’s in België (24%) is in eigen land geboren (versus 17% in West-Europa). In buurland Nederland is dat slechts 3%. Belgische CEO’s combineren dus een ruime internationale ervaring met een sterke lokale verankering.

Recente nieuwsberichten

Supply chains zijn uitgegroeid tot geopolitieke hefbomen

Wie het vandaag over toeleveringsketens heeft, spreekt onvermijdelijk ook over geopolitiek. Handelsstromen, toegang tot grondstoffen en logistieke infrastructuur worden steeds minder uitsluitend door marktmechanismen bepaald, en steeds vaker door politieke en strategische keuzes. Die vaststelling staat centraal in het nieuwe jaaroverzicht van supply chain expert Alex Van Breedam, gebundeld in de masterclass ‘From 2025 to 2026: Supply Chains in a World That Refuses to Stabilise’. De analyse toont hoe het toenemende belang van geopolitiek, in wisselwerking met andere krachten zoals technologie en klimaat, leidt tot structurele volatiliteit in supply chains en waarom bedrijven veerkracht steeds explicieter moeten verankeren in hun strategische en bestuurlijke besluitvorming.

Mobiele robots van Jungheinrich optimaliseren materiaalstroom bij Holbox

Holbox is een Nederlands familiebedrijf dat al een halve eeuw kartonnen displays ontwerpt en produceert. Met de verhuizing naar een nieuw bedrijfspand in Roermond greep Holbox de kans om zijn interne logistiek systematisch te moderniseren. Daartoe implementeerde Jungheinrich als leverancier van material handling oplossingen een automatiseringsoplossing op maat met twee mobiele robots. De mobiele robots moeten zorgen voor een efficiënte en veilige materiaalstroom tussen productie, magazijn, goederenontvangst en verzending.

Goya Europa vergroot capaciteit met opslagsysteem van Mecalux

Goya, een toonaangevende distributeur van Latijns-Amerikaanse voedingsmiddelen in Europa, heeft zijn magazijn in het Spaanse Casarrubios del Monte (provincie Toledo) uitgebreid met het semiautomatische Pallet Shuttle-systeem van Mecalux. Het opslagsysteem biedt Goya de vereiste flexibiliteit om meer dan 2.200 items te behandelen en zorgt voor een snelle bevoorrading van 4.000 verkooppunten in heel Spanje.

Krijg antwoorden op Supply Chain Innovations 2026

Is AI werkelijk de oplossing voor al onze problemen of heeft het toch zijn beperkingen? En hoe gaan we daar dan mee om? Benieuwd naar concrete tools om AI succesvol en op een verantwoorde manier in uw organisatie te implementeren? En wat met het Physical Internet? Het potentieel ervan is ondertussen duidelijk, maar hoe schalen we dat op?

Tips van Gartner om het effect van gamification te maximaliseren

Gartner, dat als onderzoeks- en adviesbureau inzichten levert op het vlak van bedrijfsvoering en technologie, voorspelt een toename van ‘gamification’ in magazijnen. Volgens Gartner zal in 2028 veertig procent van de grote magazijnen en distributiecentra tools voor personeelsbetrokkenheid en gamification hebben geïmplementeerd om hun medewerkers te motiveren. “Nu het tekort aan arbeidskrachten aanhoudt en de kosten van personeelsverloop stijgen, wint gamification aan populariteit als veelbelovend instrument om medewerkers te motiveren, hoewel er wel organisatorische cultuurveranderingen nodig zijn om de waarde ervan te maximaliseren”, klinkt het.

Strategische, tactische en operationele managementinzichten — samengebracht op één dag

Dat belooft het programma van Supply Chain Innovations. Onderzoekers en professoren delen hun meest recente bevindingen, terwijl uw peers toelichten hoe zij hun strategische en tactische inzichten hebben vertaald naar nieuwe operationele flows die hun organisatie vooruithelpen. Aan u de uitdagende keuze. Welk spoor volgt u binnen het uitgebreide programma?
Ontdek het programma online en schrijf u gratis in.

Helma Kartoffelvertrieb automatiseert interne material handling met Jungheinrich

Helma Kartoffelvertrieb GmbH, een Duitse groothandel in levensmiddelen, heeft een beroep gedaan op Jungheinrich om het pallettransport op zijn site in Sittensen te optimaliseren. Het project, bestaande uit slimme automatisering van terugkerende, eenvoudige transporttaken met slechts één AGV, toont volgens Jungheinrich aan hoe automatisering ook bij eenvoudige toepassingen voordelen kan opleveren.

Rijk Zwaan verhoogt grip op voorraad en processen met Still

Groente- en fruitveredelaar Rijk Zwaan uit De Lier (Nederland) levert veredelde zaden aan distributeurs en kwekers over de hele wereld. Om de aanhoudende groei op te vangen en risico’s te spreiden nam het familiebedrijf een nieuw bulkmagazijn in gebruik voor zaadbewerking en opslag. Het nieuwe magazijn telt ruim 8.000 opslaglocaties, verdeeld over acht gangpaden met een afzethoogte van ongeveer 12 meter, en biedt de mogelijkheid om verdere groei op te vangen. Doordat de bulkvoorraad niet langer op externe locaties ligt, heeft Rijk Zwaan meer grip op de voorraden en processen. Voor de automatisering van de logistieke operatie deed Rijk Zwaan een beroep op Still, dat o.a. drie autonome MX-X smallegangentrucks en zes counterbalanced AGV’s leverde.

Ware UK wil order- en verzendbeheer verbeteren met Easy WMS

Ware UK, een groothandel in schoonmaak- en cateringbenodigdheden, zal zijn nieuwe vestiging in Knowsley, Noord-Engeland, uitrusten met Easy WMS van Mecalux. Met de implementatie van het warehouse management systeem wil Ware UK de traceerbaarheid kunnen garanderen voor zijn SKU’s, waaronder onderhoudsproducten, serviesgoed, glaswerk en verpakkingsoplossingen. Easy WMS zal de groothandel volledig inzicht bieden in de voorraad, waardoor die nauwkeuriger kan worden beheerd.

Exotec opent nieuw hoofdkantoor om wereldwijde groei te versnellen

Tien jaar na zijn oprichting heeft Exotec een nieuw hoofdkantoor in Noord-Frankrijk geopend. Met het complex, dat de naam Imaginarium kreeg, wil de leverancier van magazijnrobotica zijn strategie benadrukken om zijn technologieën in Europa te ontwerpen, te ontwikkelen en te industrialiseren.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.