Supply chain reorganisaties vaak verkeerd aangepakt

Foto: Pixabay

Volgens onderzoeks- en adviesbureau Gartner hebben veel supply chain reorganisaties af te rekenen met ten minste één van drie cruciale fouten in het organisatieontwerp die hun inspanningen om resultaat te behalen kunnen dwarsbomen. Chief supply chain officers (CSCO’s) die erin slagen de bedrijfsresultaten te verbeteren, herontwerpen hun structuur radicaal op basis van hun specifieke bedrijfsbehoeften en geven daarbij prioriteit aan evenwicht, kracht en snelheid als belangrijkste bedrijfsdoelstellingen, aldus Gartner.

“Reorganisatie van de supply chain staat bij CSCO’s hoog op de agenda, maar toch is het voor velen onduidelijk hoe de resultaten van het organisatieontwerp zich verhouden tot de bedrijfsdoelstellingen”, zegt Alan O’Keeffe, senior director analyst in de Supply Chain divisie van Gartner. “Onze bevindingen tonen aan dat degenen die succes boekten een meer radicale aanpak hanteerden bij het herontwerpen van hun supply chain-organisaties, wat ertoe leidde dat ze nieuwe en transformationele operationele modellen konden ontwikkelen.”

Het onderzoek van Gartner is deels gebaseerd op interviews die tussen februari en juni 2024 werden afgenomen met supply chain leiders van bedrijven die een organisatorisch herontwerp hebben doorgevoerd. Daarnaast is het rapport gebaseerd op meer dan 1.200 onderzoeken die tussen juli 2022 en juni 2024 bij klanten van Gartner zijn uitgevoerd.

Gartner stelde vast dat de succesvolle bedrijven niet dezelfde organisatorische oplossingen creëerden. Ze richtten zich daarentegen steeds op de unieke kenmerken van hun bedrijf en netwerken om oplossingen te ontwerpen die waren afgestemd op de unieke behoeften van hun organisatie.

“De overeenkomst tussen de succesvolle organisaties is dat hun leidinggevenden in hun ontwerpproces bewust prioriteit gaven aan de doelen evenwicht, kracht en snelheid”, aldus Alan O’Keeffe. “Op die manier omzeilden ze de meest voorkomende valkuilen bij het reorganiseren van de supply chain.”

Die fouten zijn onder andere:

Fout 1: de ‘of/of’-benadering

Onevenwichtige organisatiestructuren leiden tot vertragingen, hiaten in de prestaties en verwarring over verantwoordelijkheid. Dat komt vaak door de keuze tussen gecentraliseerde en gedecentraliseerde modellen. Een dergelijke aanpak beperkt de ontwerpmogelijkheden en kan leiden tot machtsconflicten in de organisatie, waarbij teams zich overweldigd voelen en niet op één lijn zitten.

Succesvolle CSCO’s beschouwen evenwicht als een kritisch resultaat. Ze maken gebruik van zowel integratie (activiteiten in één teamstructuur combineren) als differentiatie (bevoegdheid aan meerdere afdelingen geven om activiteiten op een unieke manier uit te voeren). Die aanpak zorgt ervoor dat beslissingen, expertise en middelen optimaal worden toegewezen om aan de uiteenlopende behoeften van klanten te voldoen, terwijl intern coherente bedrijfsmodellen worden behouden.

“CSCO’s moeten activiteiten integreren die baat hebben bij standaardisering voor efficiëntie en moeten onderscheid maken tussen activiteiten die maatwerk vereisen om aan unieke bedrijfsbehoeften te voldoen,” meent Alan O’Keeffe.

Fout 2: ontwrichtende personeelsreductie

Het reduceren van het personeelsbestand als primair doel van een reorganisatie kan het prestatievermogen van een bedrijf op lange termijn ondermijnen. Die aanpak leidt vaak tot een focus op kostenbesparingen op korte termijn terwijl cruciaal talent en expertise verloren gaan. En laat die net essentieel zijn voor succes in de toekomst.

In plaats daarvan zouden CSCO’s zich moeten concentreren op het doorgronden van de capaciteiten die de organisatie op de korte, middellange en lange termijn sterk zullen maken. Geef prioriteit aan de ontwikkeling en het gebruik van menselijke capaciteiten, sociale netwerken en autonomie. Die benadering verbetert niet alleen de doeltreffendheid van een bedrijf, maar zorgt er ook voor dat het klaar is om toekomstige uitdagingen aan te gaan.

“Bedrijven die goed presteren, investeren in talent en een bewust werkontwerp om hun organisatie te versterken”, zegt Alan O’Keeffe. “Dat omvat het herevalueren van de hoeveelheid werk, het aanpassen van de locatie van het werk en ervoor zorgen dat talent op de juiste manier wordt ingezet om de unieke doelen van de organisatie te bereiken.”

Fout 3: de ‘copy/paste’-benadering

Organisatieontwerpen van andere bedrijven kopiëren zonder daarbij rekening te houden met bedrijfsspecifieke verschillen kan de besluitvorming vertragen en de doeltreffendheid van de organisatie in het gedrang brengen. Elk bedrijf beschikt over unieke kenmerken waarmee rekening moet worden gehouden in het ontwerp.

CSCO’s die hun organisatie succesvol herontwerpen, maken van snelheid een uitdrukkelijk resultaat door mensen aan te stellen om factoren die de besluitvorming vertragen, te verwijderen. Dat houdt in:

- structuren ontwerpen die een snelle reactie op de behoeften van de klant mogelijk maken;

- interne besluitvormingsprocessen stroomlijnen;

- onderscheid maken tussen operationele uitvoering en transformatie-inspanningen.

“Succesvolle CSCO’s stemden de functies af op de stakeholders om de complexiteit te verminderen en voor een duidelijke beslissingsbevoegdheid te zorgen”, besluit Alan O’Keeffe. “Dat hielp bij het creëren van één aanspreekpunt en nam verwarring weg over wie de beslissers waren.”

Klanten van Gartner kunnen meer lezen in: Supply Chain Executive Report: Radically Rethinking Reorganization.

Niet-klanten kunnen meer vinden in: Supply Chain Organization Design and Talent.

Recente nieuwsberichten

TGW Logistics zet robotica in bij dm-drogerie markt in Duitsland

De Duitse drogisterijketen dm-drogerie markt breidt zijn logistieke vestiging in Wustermark nabij Berlijn uit en doet daarbij een beroep op TGW Logistics als leverancier van intralogistieke oplossingen. Met dit tweede distributiecentrum op deze locatie wil dm reageren op het groeiende assortiment en de toenemende vraag naar handling van kleine artikelen en decoratieve cosmetica. De oplossing, die tegen 2029 voltooid moet zijn, bestaat uit een combinatie van shuttlesystemen, pocketsorteerder en geautomatiseerde orderverzameling.

Dosenbach-Ochsner transformeert intralogistiek met Exotec

Met een nieuw magazijn in Luterbach, ten noorden van Bern, wil het Zwitserse bedrijf Dosenbach-Ochsner zijn logistieke processen moderniseren. Het bedrijf schakelde Exotec in, die er het Exotec Skypod Systeem implementeerde.

Edeka Hessenring automatiseert met OPM-technologie van Witron

De Duitse food retailer Edeka Hessenring start een project om zijn logistieke processen toekomstbestendig en duurzaam te moderniseren. Daartoe tekende de retailer een contract met Witron voor het ontwerp en de implementatie van een nieuw, sterk geautomatiseerd centraal distributiecentrum in Melsungen (Duitsland). Vanaf medio 2029 zal de faciliteit meer dan 500 winkels bevoorraden met een assortiment droge goederen tot wel 16.500 artikelen. Daarmee is Hessenring de vijfde Edeka-regio die een beroep doet op Witron. Ook Netto, een dochteronderneming van Edeka, maakt al op verschillende locaties gebruik van Witron-oplossingen.

Zeeman en Inther Group bereiken laatste fase van automatiseringsproject

In 2018 startte Zeeman een ambitieus traject om zijn bestaande logistieke operatie te moderniseren. De retailer wilde afscheid nemen van het verouderde, handmatige sorteersysteem en overstappen op een toekomstbestendig, geautomatiseerd concept, dat naadloos kon meegroeien met de retailambities van de organisatie. Samen met Inther, die als hoofdintegrator in het meerjarenproject optreedt, werd een totaaloplossing ontwikkeld die focust op efficiëntie, ergonomie en schaalbaarheid.

Sébastien Lefebure gaat Manhattan EMEA leiden

Manhattan Associates, wereldwijd actief in supply chain commerce met AI-mogelijkheden, heeft Sébastien Lefebure (foto) benoemd tot senior vicepresident voor Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Sébastien Lefebure is al meer dan twintig jaar werkzaam bij Manhattan en is ervaren in dienstverlening, sales en grootschalige digitale transformatieprojecten.

Jungheinrich zet in op elektrische reachtrucks met lancering ETV 4i

Tijdens zijn recente Trade Press Conference in Hamburg plaatste Jungheinrich enkele nieuwkomers in de kijker. Daarmee lijkt de leverancier van heftrucks, magazijnrekken en automatiseringsoplossingen vooral te streven naar maximale beschikbaarheid en verregaande elektrificatie en automatisering.

DHL Group breidt luchtvrachtnetwerk voor cold chain uit

DHL Group gaat zijn logistieke capaciteiten op het gebied van Life Sciences & Healthcare (LSH) versterken met een uitgebreid, toegewijd luchtvrachtnetwerk voor ‘cold chain’. Daarmee wil DHL de manier verbeteren waarop temperatuurgevoelige medicijnen, vaccins, farmaceutische producten en cel- en gentherapieën over de hele wereld worden vervoerd. Het wereldwijde netwerk, een ander kernelement van DHL’s strategische investering van 2 miljard euro in DHL Health Logistics, moet klanten volledige end-to-end zichtbaarheid bieden voor zeer gevoelige gezondheidszorgproducten en ondersteunt de veranderende logistieke behoeften van grote gezondheidszorg- en farmaceutische bedrijven.

Voor elk wat wils op Supply Chain Innovations 2026

Nog drie weken te gaan en de deuren van Antwerp Expo slaan open om u te verwelkomen op Supply Chain Innovations 2026. Naast hoogwaardige keynote­ sprekers, volop netwerkmogelijkheden en waardevolle inzichten aan de vele contactpunten op de beursvloer, biedt Value Chain u zoals vanouds een uitgebreid en kwaliteitsvol seminarprogramma.

Europese steun voor transportsector relevanter dan ooit

De Europese transportsector bundelt de krachten in een open brief aan de EU-lidstaten. Daarin bepleiten de betrokken organisaties dat een groter EU-transportbudget noodzakelijk is voor een concurrerend en veerkrachtig Europa.

Supply chains zijn uitgegroeid tot geopolitieke hefbomen

Wie het vandaag over toeleveringsketens heeft, spreekt onvermijdelijk ook over geopolitiek. Handelsstromen, toegang tot grondstoffen en logistieke infrastructuur worden steeds minder uitsluitend door marktmechanismen bepaald, en steeds vaker door politieke en strategische keuzes. Die vaststelling staat centraal in het nieuwe jaaroverzicht van supply chain expert Alex Van Breedam, gebundeld in de masterclass ‘From 2025 to 2026: Supply Chains in a World That Refuses to Stabilise’. De analyse toont hoe het toenemende belang van geopolitiek, in wisselwerking met andere krachten zoals technologie en klimaat, leidt tot structurele volatiliteit in supply chains en waarom bedrijven veerkracht steeds explicieter moeten verankeren in hun strategische en bestuurlijke besluitvorming.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.