GenAI creëert frictie in supply chain organisaties

Gartner GenAI

Figuur: ©Gartner (februari 2025)

Terwijl maar liefst 72% van de supply chain organisaties gebruik maakt van generatieve AI (GenAI), ondervinden de meeste bedrijven slechts middelmatige resultaten op het vlak van productiviteit en ROI, zo blijkt uit een rapport van onderzoeks- en adviesbureau Gartner. De productiviteitswinst die individuele medewerkers met een kantoorfunctie dankzij het gebruik van GenAI optekenen, vertaalt zich niet naar een hogere productiviteit op teamniveau, stellen de onderzoekers vast. Bovendien leidt de invoering van GenAI tools bij veel medewerkers tot groeiende ongerustheid, wat zelfs een negatief effect op hun productiviteit heeft.

Chief supply chain officers (CSCO’s) die GenAI inzetten, moeten zich volgens Gartner dan ook niet alleen op efficiëntie richten, maar op een strategie die de volledige productiviteit van de organisatie omvat. Die strategie moet meer rekening houden met eerstelijnsmedewerkers, de groeiende bezorgdheid van medewerkers over het gebruik van GenAI-tools wegnemen en zich richten op toepassingen die creativiteit en innovatie bevorderen, in plaats van enkel op tijdsbesparing. “Vroege GenAI-implementaties in de supply chain onthullen een productiviteitsparadox”, zegt Sam Berndt, senior director van Gartners Supply Chain afdeling. “Hoewel het gebruik ervan de individuele productiviteit van medewerkers met een kantoorfunctie heeft verbeterd, wordt die winst niet in de rest van het bedrijf doorgetrokken en wordt de werkomgeving voor veel medewerkers zelfs slechter. CSCO’s moeten hun implementatiestrategieën dan ook aanpassen om die negatieve resultaten aan te pakken.”

Voor zijn onderzoek peilde Gartner in augustus 2024 bij 265 respondenten wereldwijd naar de impact van GenAI in supply chain organisaties. Naast de enquête namen de onderzoekers 75 interviews met supply chain leiders af om meer inzicht te krijgen in de toepassing en de impact van GenAI op de productiviteit, de ROI en de ervaring van medewerkers. Daarbij werd zowel op kantoormedewerkers als op eerstelijnsmedewerkers gefocust.

De cijfers toonden aan dat GenAI een productiviteitsstijging opleverde bij kantoormedewerkers. Daarbij zorgden GenAI-tools bij die medewerkers voor een tijdsbesparing van 4,11 uur per week. De bespaarde tijd leidde ook tot een hogere output en kwaliteitsvoller werk. Die winst nam evenwel af wanneer de productiviteit op teamniveau werd beoordeeld. De hoeveelheid bespaarde tijd daalde tot 1,5 uur per teamlid per week en er was geen verband met een verbeterde output of een hogere kwaliteit van het werk (zie figuur).

De invoering van GenAI in de supply chain heeft nog een aantal andere negatieve gevolgen voor organisaties met zich meegebracht:

- Eerstelijnsmedewerkers zijn er niet in geslaagd een vergelijkbare productiviteitswinst te behalen als hun collega’s op kantoor, hoewel ze een vergelijkbare tijdsbesparing registreren door het gebruik van GenAI-tools;

- Medewerkers voelen zich steeds meer ongerust naarmate ze op het werk aan een groeiend aantal GenAI tools worden blootgesteld, waarbij de gemiddelde supply chain medewerker nu gemiddeld 3,6 GenAI tools gebruikt;

- De stijgende ongerustheid bij de medewerkers leidt tot een afname van de algehele productiviteit.

“In hun streven naar efficiëntie en tijdsbesparing creëren CSCO’s misschien onbewust een ‘doom loop’ op het vlak van productiviteit. Ze implementeren steeds nieuwe GenAI-tools, waardoor de angst bij de medewerkers toeneemt en dat tot een lagere productiviteit leidt”, meent Sam Berndt. “In plaats van nog meer GenAI-tools in de organisatie te introduceren, moeten CSCO’s hun algemene strategie tegen het licht houden.”

Gartner beveelt bedrijven daarom aan de focus te verleggen van individuele productiviteitswinsten naar een gerichte aanpak van de organisatorische productiviteit. Daarbij wordt prioriteit gegeven aan op creativiteit gebaseerde usecases die het strategisch denken en de innovatie van het hele personeelsbestand verbeteren, inclusief eerstelijnswerkers. Die usecases moedigen medewerkers aan GenAI-tools te gebruiken om hun strategische taken meer doordacht aan te pakken, met de nadruk op die taken die interactie met collega’s inhouden.

Om de organisatorische productiviteit te optimaliseren, moeten CSCO’s volgens Gartner hun GenAI-strategie op drie belangrijke gebieden herzien:

- Usecases: Door op creativiteit gebaseerde GenAI usecases aan te moedigen, kunnen supply chain teams heel wat voordelen realiseren die verder gaan dan alleen tijdsbesparing. Denk hierbij aan een betere algehele productiviteit (taken beter uitvoeren, niet alleen sneller) en de mogelijkheid om een bredere reeks usecases te identificeren die verder kijken dan enkel tijdsbesparing.

- Talentstrategie: Het bijscholen van medewerkers moet verder gaan dan louter het gebruik van GenAI-tools. Medewerkers hebben begeleiding nodig bij het uitvoeren van hun nieuwe strategische taken en bij het benutten van de tijd die ze besparen door GenAI tools te gebruiken.

- Managementaanpak: De focus moet verschuiven van het meten van automatisering naar het meten van innovatie. De meetcriteria moeten worden afgestemd op hoe GenAI wordt toegepast voor waardevolle taken, nieuwe taken die door GenAI worden gecreëerd en een oriëntatie op GenAI als jobcreator in plaats van eliminator.

Het volledige rapport ‘Supply Chain Executive Report: The GenAI Productivity Paradox’, is te vinden op de site van Gartner.

Recente nieuwsberichten

DSV moderniseert warehouse-operaties met Skypod-robots van Exotec

Transport- en logistiek dienstverlener DSV is een samenwerking gestart met aanbieder van magazijnrobotica Exotec. Daarbij heeft Exotec het logistieke centrum van DSV in Venlo uitgerust met het end-to-end Skypod Systeem.

Active Ants en Staci rollen samen geautomatiseerd e-commerceplatform uit

Active Ants en Staci, twee entiteiten van Bnode (het voormalige Bpostgroup), hebben in minder dan acht maanden een logistieke site in Lyon (Pusignan) omgevormd tot een geautomatiseerd e-commerceplatform voor de koffiemerken van het Nederlandse bedrijf JDE Peet’s, de groep achter Douwe Egberts, L’Or en Tassimo.

Linde orderpicktrucks voortaan beschikbaar met geïntegreerde Li-ionaccu

Met de nieuwe N20-N25 horizontale orderverzamelaars bouwt Linde Material Handling (MH) verder op zijn orderpicktruck-design, met de accu achter de bestuurder i.p.v. ervoor. De compacte nieuwste versie met geïntegreerde Li-ionbatterij moet zorgen voor kortere wandelafstanden en een betere wendbaarheid in krappe magazijnruimtes. Samen met een hogere rijsnelheid moet dat het orderpickproces sneller helpen verlopen en ondernemingen een hogere productiviteit bieden.

Van Moer Logistics zet verdere stap in geïntegreerde polymerenlogistiek

Van Moer Logistics heeft officieel zijn nieuwe silobatterij in de Haven van Antwerpen geopend. Met die investering zet de logistiek dienstverlener een nieuwe stap in de verdere uitbouw van zijn geïntegreerde logistieke dienstverlening aan de (petro)chemische sector. Met de opening wil Van Moer naar eigen zeggen niet alleen capaciteit aan de markt toevoegen, maar vooral een logistiek platform creëren dat inspeelt op de groeiende vraag naar flexibiliteit, snelheid en geïntegreerde supply chain-oplossingen voor polymerenproducenten en -verwerkers.

Enno Scharphuis is de nieuwe EMEA-manager bij Dematic

Dematic, leverancier van intelligente automatiseringsoplossingen voor de supply chain, heeft Enno Scharphuis (foto) aangesteld als nieuwe managing director EMEA, effectief vanaf april 2026.

Rob Smeets benoemd tot CEO van Port of Antwerp-Bruges

De raad van bestuur van Port of Antwerp-Bruges heeft Rob Smeets (foto) benoemd tot CEO van het Havenbedrijf Antwerpen-Brugge voor een mandaat van zes jaar. De Nederlander volgt Jacques Vandermeiren op, die op 14 april 2026 aankondigde zijn functie als CEO neer te leggen.

Dalosy is nu Peak Technologies

Dalosy, gespecialiseerd in Enterprise Mobility, heet voortaan Peak Technologies. Het bedrijf werd in juni 2022 onderdeel van Peak Technologies en is sindsdien wereldwijd actief. Intussen investeerde Peak Technologies fors in nieuwe technologieën zoals ‘automation intelligence’, ‘fixed scanning’, ‘dock door solutions’ en AI-modellen.

Ewals Cargo Care neemt Vos Transport Group over

Met de overname van Vos Transport Group wil logistiek dienstverlener Ewals Cargo Care de krachten bundelen om een robuust, duurzaam en toekomstbestendig Europees multimodaal netwerk voor ‘full loads’, ‘part loads’ en ‘freight solutions’ te realiseren. Dat netwerk zal in de komende jaren verder worden uitgebouwd. Door de overname versterkt Ewals Cargo Care zijn strategische uitbreiding in Part Loads, terwijl Vos Transport Group zijn Part Loads activiteiten in heel Europa versneld kan uitrollen, gebruikmakend van het multimodale netwerk van Ewals Cargo Care.

De 5 grote uitdagingen van koel- en vriesmagazijnen

(Advertorial) Bedrijven in de koel- en vriessector werken al tientallen jaren aan de optimale complexe supply chain, die nodig is om producten gekoeld te houden, tot en met de eindbestemming. Uiteraard blijven er altijd risicovolle situaties, met ernstige financiële veiligheidsgevolgen als ze niet worden aangepakt.

Via Chassé vervangt Excel door datagedreven containerplanning

Via Chassé is een Nederlandse groothandel in kantoorartikelen en hobbymaterialen die levert aan retailketens in heel Europa. De groothandel heeft zijn containerplanning geautomatiseerd met Metrica van Jeroen van den Berg Consulting. De oplossing vervangt de bestaande Excel-aansturing en ondersteunt de wekelijkse planning van veertig tot zestig containers.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.