Autonome agents zorgen voor revolutie in transportbeheer

Foto: Unsplash

Uit wereldwijd onderzoek van Manhattan Associates, technologiebedrijf actief in supply chain en omnichannel commerce, blijkt dat integratieproblemen en datakwaliteit hindernissen blijven voor organisaties die artificiële intelligentie voor transportbeheer willen inzetten.

Manhattan Associates kondigt de resultaten aan van zijn nieuwste samenwerking met internationaal onderzoeksbureau Vanson Bourne. Aan het wereldwijde onderzoek namen 1.450 senior beslissers deel van organisaties in de sectoren productie, detailhandel, groothandel, consumentenproducten, levensmiddelen en voeding & dranken in Noord-Amerika, Latijns-Amerika, Europa en Australië. Alle respondenten waren afkomstig van organisaties met een wereldwijde jaaromzet van ten minste 750 miljoen US dollar.

“Transport vormt de ruggengraat van supply chains en is essentieel om ervoor te zorgen dat producten op tijd worden geleverd om zo aan de verwachtingen van de klant te voldoen”, zegt Bryant Smith, director Transportation Management Systems (TMS) bij Manhattan Associates. “Maar transportbeheer wordt steeds complexer. Er ligt druk op door vraag naar kortere levertijden, capaciteits- en kostenefficiëntie, strenge wetgeving rond duurzaamheid en de toegenomen noodzaak voor toegang tot end-to-end zichtbaarheid in alle bedrijfsactiviteiten.”

Gefragmenteerde systemen

De echte waarde van zichtbaarheid gaat volgens Manhattan Associates verder dan alleen toegang tot operationele data. Het kan problemen, die door de informatie aan het licht komen, aanpakken en sneller en efficiënter operationele verbeteringen doorvoeren, maar het gaat om meer dan alleen verstoringen. Zo zegt zestig procent van de organisaties dat betere zichtbaarheid leidt tot grotere klanttevredenheid dankzij nauwkeurigere en tijdige updates. Vijftig procent zegt dat een verlaging van de transportkosten een belangrijk voordeel is van meer operationele zichtbaarheid.

Enthousiasme, maar ook uitdagingen

Ruim zes op de tien organisaties (61%) verwachten dat volledig autonome Agentic AI in de komende vijf jaar zelfstandig zal kunnen handelen om specifieke doelen te bereiken. Maar slechts 37 procent heeft op dit moment AI en machine learning diepgaand in hun TMS geïntegreerd.

Vijf jaar lijkt in het AI-tijdperk misschien een eeuwigheid, maar de kloof tussen toekomstverwachtingen en het huidige gebruik is volgens de onderzoekers opvallend, omdat adoptie zelden eenvoudig is. Hoewel bijna de helft (48%) aangeeft dat ze zich al goed op autonome agents in 2030 heeft voorbereid, zegt bijna elke organisatie (99%) dat ze hindernissen ziet of verwacht te gaan zien. Zaken die zorgen baren, zijn een tekort aan vaardigheden (49%), integratieproblemen (44%) en problemen met de kwaliteit en beschikbaarheid van data (44%).

Veel organisaties lijken goed gepositioneerd om te profiteren van de voordelen van kosten, efficiëntie en schaalbaarheid van autonome agents. Maar de onderzoekers waarschuwen dat die organisaties hun AI-strategieën moeten herzien, anders lopen ze het risico aanzienlijk (en mogelijk onomkeerbaar) marktaandeel te verliezen.

Duurzaamheid

Er wordt sterk en veel gestuurd op duurzamer transport. Bijna zeven op tien organisaties (69%) zegt dat duurzaamheid ofwel wereldwijd wordt opgelegd ofwel dat het een onderwerp is waar aanzienlijke druk op ligt. Van de respondenten heeft 62% de Corporate Sustainability Reporting Directive al geïmplementeerd. Het navigeren door complexe en veranderende compliance-eisen blijft een wereldwijde uitdaging. Naleving op het gebied van duurzaamheid wordt het vaakst genoemd als een beperking die in de komende vijf jaar impact zal hebben op zakelijke prestaties. Volgens Manhattan Associates kan een modern TMS helpen om de zichtbaarheid en functionaliteit van data te bieden die nodig zijn om vooruitgang te meten en naleving aan te tonen. “Dat is essentieel om ervoor te zorgen dat duurzaamheid niet naar de achtergrond verdwijnt bij organisaties”, aldus het technologiebedrijf.

“Van de respondenten verwacht 87 procent dat de uitdagingen rondom operationele zichtbaarheid, AI-implementatie en naleving op het gebied van duurzaamheid zullen toenemen, waardoor hun huidige TMS het lastig zou kunnen krijgen”, weet Bryant Smith. “Als organisaties nu geen actie ondernemen, zullen ze te maken krijgen met stijgende kosten, vragen over de effectiviteit op de lange termijn en het risico lopen dat ze hun beloften aan klanten niet kunnen nakomen.”

Andere resultaten uit het onderzoek

  • 48% van de organisaties besteedt meer dan 10% van hun budget van logistieke transport aan fouten en verstoringen;
  • 78% ziet transportbeheer als een strategische noodzaak voor succes en voor 2030 is dat 86%;
  • 61% verwacht voor TMS volledig autonome Agentic AI, die onafhankelijk kan handelen om specifieke doelen te bereiken, of minimaal menselijk toezicht, in de komende vijf jaar;
  • 50% rapporteert uitdagingen in het proactief omleiden van zendingen, terwijl 49% worstelt met het optimaliseren van de personeelsplanning van dok- en warehouseactiviteiten;
  • 82% is ervan overtuigd dat vooruitgang op het gebied van planning, voorspelling en modellering de vrachtkosten de komende vijf jaar met minstens 5% zal verlagen;
  • Organisaties hebben nog steeds moeite met het operationaliseren van duurzaamheid: slechts 34% zegt duurzaamheid te hebben opgenomen in de operationele planning, 30% in inkoopbeslissingen en slechts 31% biedt klimaatvriendelijke brandstofoplossingen;
  • Hoewel een meerderheid hun TMS met verkoop- en operationele planningsystemen (60%) heeft geïntegreerd en voorspellende analyses of AI gebruikt (56%), maken veel minder organisaties gebruik van tools zoals historische trendanalyse (38%), geautomatiseerde boeking en aanbestedingen (36%) of realtime detectie van de vraag (35%).

Recente nieuwsberichten

Driving continuous improvement forward: Lean Festival 2026

In today’s fast-evolving business environment, staying ahead means embracing innovation while continuously refining processes. Lean management and Lean Six Sigma remain powerful methodologies to drive efficiency and quality—but what happens when you combine them with the latest advancements in AI and machine learning?

Aflofarm Farmacja Polska heeft hoogbouwmagazijn uitgebreid met Kardex Mlog

Het Poolse farmaceutische bedrijf Aflofarm Farmacja Polska uit Pabianice, ten zuidwesten van Łódź, heeft een beroep gedaan op integrator Kardex Mlog om drie extra gangpaden toe te voegen aan zijn bestaande automatische hoogbouwmagazijn. Ook een ‘loop’ in het pallettransportsysteem en de aansluiting op het bestaande magazijn maakten onderdeel uit van de opdracht. Daarnaast moderniseerde Kardex Mlog het pallettransportsysteem in de productiezone. De investering heeft 20.016 nieuwe palletlocaties opgeleverd, wat een verdubbeling inhoudt van de opslagcapaciteit en de performance. Het project dat in augustus 2024 van start ging, werd in 2025 voltooid.

Axfood en Witron realiseren opnieuw een full-range distributiecentrum

De Zweedse levensmiddelenretailer Axfood sloot in december 2025 een overeenkomst met de Witron Group voor de realisatie van een nieuw full-range logistiek centrum. In Kungsbacka (nabij Göteborg) in Zuid-Zweden wordt een sterk geautomatiseerde faciliteit van 90.000 vierkante meter gebouwd, die meer dan 400 winkels zal bevoorraden met diverse droge, verse en diepvriesproducten. Op piekdagen zullen meer dan 560.000 dozen op een winkelvriendelijke manier worden gepickt met behulp van volledig of semi-geautomatiseerde processen. Met het nieuwe project breiden beide bedrijven hun samenwerking uit. Eerder al nam Axfood een omnichannel-distributiecentrum in Bålsta (nabij Stockholm) in gebruik, ook een realisatie van Witron.

Sportketen Stadium investeert 28 miljoen in robotmagazijn

Sportretailer Stadium, een van de grootste sportketens in Scandinavië, investeert in een nieuw, sterk geautomatiseerd logistiek centrum in Norrköping, Zweden. De locatie wordt uitgerust met het Skypod-systeem van roboticabedrijf Exotec en wordt het eerste distributiecentrum dat volledig in eigen beheer van Stadium is. Na tientallen jaren waarin de logistiek werd uitbesteed, brengt Stadium die activiteiten nu onder in een eigen, speciaal ontworpen magazijn. De belangrijkste reden is de behoefte aan efficiëntere bevoorrading van winkels en meer controle over de volledige supply chain.

Ahlers Logistics en Azurite Group gaan gezamenlijk activiteiten langs Middencorridor versterken

De internationale logistiek dienstverlener Ahlers Logistics, met hoofdzetel in Antwerpen, heeft een strategische samenwerkingsovereenkomst gesloten met Azurite Group, een transport- en logistiekbedrijf uit Kazachstan. Met de overeenkomst willen beide bedrijven hun gezamenlijke bedrijfsactiviteiten in Europa, Centraal-Azië en de Kaukasus versterken. Zo zullen ze hun aanwezigheid langs de zogeheten Middencorridor (een goederenroute die in China vertrekt en via Kazachstan en andere landen naar Europa loopt) uitbreiden en logistieke oplossingen bieden langs deze zich snel ontwikkelende handelsroute.

Socius24 sluit partnership met Optioryx voor AI-gestuurde magazijnoptimalisering

Socius24 Limited, als leverancier van warehouse management-oplossingen gespecialiseerd in Blue Yonder Dispatcher WMS-implementaties, heeft een strategisch technologiepartnership aangekondigd met Optioryx, aanbieder van software voor magazijnoptimalisering. Met het partnership krijgen klanten van Socius24 via een naadloze API-integratie met het WMS van Blue Yonder toegang tot de AI-aangedreven optimaliseringsmogelijkheden van Optioryx. Dat zou een verbetering van de orderverzamelproductiviteit met 15 à 30% kunnen opleveren.

TransFollow versterkt transportinzichten met nieuwe functie

TransFollow, aanbieder van logistieke technologie, heeft volledig configureerbare digitale vragenlijsten binnen het TransFollow-platform gelanceerd. Daarmee kunnen verladers, vervoerders en ontvangers in elke fase van het transport gestructureerde operationele en nalevingsgegevens van chauffeurs verzamelen binnen één platform.

Lost AI straks zelfstandig verstoringen in de supply chain op?

Als we Gartner mogen geloven wel. Het bedrijfs- en technologie-onderzoeksbureau voorspelt dat binnen vijf jaar zestig procent van de verstoringen in de supply chain zonder menselijke tussenkomst zullen worden opgelost doordat AI steeds autonomere supply chains mogelijk maakt.

De 5 grote uitdagingen van koel- en vriesmagazijnen

(Advertorial) Bedrijven in de koel- en vriessector werken al tientallen jaren aan de optimale complexe supply chain, die nodig is om producten gekoeld te houden, tot en met de eindbestemming. Uiteraard blijven er altijd risicovolle situaties, met ernstige financiële veiligheidsgevolgen als ze niet worden aangepakt.

Daifuku’s productpremière tijdens de LogiMAT

(Advertorial) Kies voor hogere doorvoersnelheden, soepelere processen en een snellere schaalbaarheid met de modellen S, M en L van Daifuku’s Sorting Transfer Robot (SOTR) Serie. Ze werden ontwikkeld om de complexiteit te verkleinen en de prestaties te verhogen: dit is uw intelligente weg naar meer efficiëntie. Bezoek ons in Stuttgart op de LogiMAT in hal 1, stand 1J67.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.