Is jouw bedrijf klaar voor automatisering?

5 misverstanden die groei kunnen tegenhouden

(Advertorial) In een markt die zo snel verandert als de logistiek, kan het uitstellen van beslissingen je duur komen te staan. Toch wachten veel kleine en middelgrote bedrijven met het automatiseren van hun magazijn, vaak gebaseerd op aannames die achterhaald zijn. Waar grote bedrijven automatisering al lang hebben omarmd, zien kleinere organisaties het nog te vaak als een luxe in plaats van een noodzaak.

Bij Element Logic helpen we organisaties van elke omvang en complexiteit bij hun automatiseringstraject, met een sterke focus op de Benelux. We hebben 5 veelvoorkomende misverstanden geïdentificeerd die bedrijven ervan weerhouden om écht schaalbaar en duurzaam efficiënt te worden. Tijd om daar verandering in te brengen.

  1. ‘Ik ben te klein om te automatiseren’

Dit is misschien wel het meest voorkomende misverstand. Veel bedrijven met minder dan 50 medewerkers denken dat automatisering niet voor hen is weggelegd – te duur, te complex, of simpelweg te vroeg. Maar automatisering is geen one size fits all-oplossing. Zoals Bryan Beutels, managing director van Element Logic, opmerkt: ‘We hebben bedrijven geholpen met amper 20 medewerkers om hun processen volledig te transformeren met AutoStore. Het draait niet om de omvang, maar om de juiste mindset.’

Modulaire oplossingen zijn tegenwoordig betaalbaar, schaalbaar en afgestemd op de complexiteit van je processen – niet op het aantal mensen dat je in dienst hebt. En de investering betaalt zich niet alleen terug in minder personeelskosten, maar ook in snellere orderverwerking, minder fouten én de flexibiliteit om mee te groeien met de vraag.

2. ‘De rest komt later wel’

Automatisering draait om veel meer dan het aanschaffen van robots of opslagsystemen. Het betekent dat je je hele operationele aanpak grondig onder de loep moet nemen – van vooruitplannen en personeelsinzet tot voorraadbeheer, de toegankelijkheid van data en de totale klantervaring.

Bryan benadrukt: ‘Veel klanten denken dat de aankoop van technologie het eindpunt is, terwijl het in werkelijkheid pas het begin is. Als je de processen eromheen niet optimaliseert, haal je niet het maximale uit automatisering.’

Daarom werken we bij Element Logic vanaf het eerste moment nauw samen met onze klanten. We helpen interne teams zich voor te bereiden op de verandering door mee te denken over, bijvoorbeeld, personeelsstructuur en een vlekkeloze integratie van systemen. Zo zorgen we ervoor dat onze klanten niet alleen snel automatiseren, maar vooral slim.

3. ‘Dit is niet het juiste moment’

Wachten op het ‘perfecte moment’ om te automatiseren is een valkuil. In de praktijk doe je er goed aan om 8 tot 16 maanden vóór je het écht nodig hebt te beginnen met plannen. Waarom? Omdat de voorbereiding, zoals het verzamelen van data, verandermanagement en het afstemmen met stakeholders, veel tijd in beslag neemt.

‘Hoe eerder we aan boord zijn, hoe soepeler de implementatie verloopt,’ zegt Bryan. ‘Te vaak begint het gesprek te laat en tegen die tijd zorgen knelpunten in de operatie al voor flinke kosten.’

Wacht dus niet tot je team overbelast is, maar start op tijd met de voorbereidingen om je bedrijf toekomstbestendig te maken.

4. ‘We besparen wel met een goedkopere optie’

Je blindstaren op de opstartkosten kan ernstige gevolgen hebben. Sommige aanbieders lijken voordeliger in aanschaf, maar op lange termijn kunnen de totale kosten flink oplopen door onderhoudswerkzaamheden, software-updates en vervangingen halverwege de levensduur.

Bryan licht dat toe: ‘Onze oplossingen zijn ontworpen om langer dan tien jaar mee te gaan, met minimale tussenkomst. Sommige alternatieven lijken goedkoper, maar na vijf jaar moet je alweer nieuwe robots aanschaffen of complete systemen vervangen. Dat is geen duurzame aanpak.’

Daarom is het essentieel om eerst goed in kaart te brengen wat voor jou echt telt. Gaat het om betrouwbaarheid, schaalbaarheid of krachtige software? Zodra je je wensen helder hebt, kun je de opties gericht vergelijken.

5. 'Wij hebben geen verandermanagement nodig’

Het succes van automatisering hangt even sterk af van je mensen als van je processen. ‘Verandermanagement is geen nice-to-have, het is cruciaal,’ zegt Bryan. Toch wordt vaak onderschat hoeveel impact automatisering heeft op taken, planningen en werkwijzen.

Bij Element Logic begeleiden we onze klanten actief tijdens het veranderproces. We zorgen voor heldere inzichten en doordachte trainingen en we brengen hen in contact met andere bedrijven die hetzelfde proces doorlopen. ‘Soms is onze rol vooral om klanten te waarschuwen voor mogelijke valkuilen,’ voegt Bryan toe. ‘We willen niet alleen bouwen, maar ook beschermen.’

Alleen een implementatie die mensen centraal stelt, maakt het verschil. Op die manier wordt automatisering een echte groeiversneller – en niet zomaar een technisch experiment.

Conclusie

Automatisering is allang niet meer alleen weggelegd voor de grote spelers. Met de juiste begeleiding kunnen ook kleine en middelgrote bedrijven er volop van profiteren – zeker in een markt waarin flexibiliteit en snelheid het verschil maken.

Bij Element Logic combineren we geavanceerde oplossingen met lokale kennis en duurzame samenwerkingen. Van het eerste gesprek tot support na de livegang: wij begeleiden je stap voor stap door het hele traject.

Ben je er klaar voor om je magazijn en je manier van werken naar een hoger niveau te tillen? Wij helpen je graag op weg.

Klik hier voor meer informatie.

#MakingInnovationMoreHuman #MensgerichteInnovatie

Element Logic 29 04 2025

Recente nieuwsberichten

Nederland gaat vrachtwagentol invoeren

Op 1 juli 2026 stopt het Eurovignet voor Nederland en start het land met vrachtwagentol. Eigenaren van vrachtwagens, inclusief buitenlandse trucks, zullen vanaf dan per gereden kilometer moeten betalen. Het tolsysteem geldt op bijna alle Nederlandse snelwegen en op sommige provinciale en gemeentelijke wegen. Jaarlijks maken naar schatting meer dan 725.000 unieke buitenlandse vrachtwagens van de Nederlandse wegen gebruik.

Syncore en Sereact willen ruim 100 door AI aangestuurde robotsystemen uitrollen

Syncore, de Nederlandse systeemintegrator die voorheen bekend stond als Reesink Logistic Solutions, breidt zijn samenwerking met Sereact uit naar nieuwe toepassingsgebieden en zet daarbij in op de oplossingen van het in Stuttgart gevestigde AI-roboticabedrijf.

Decathlon automatiseert zeven sites met Exotec Skyfleet

Exotec, aanbieder en integrator van robotoplossingen voor magazijnlogistiek, heeft de uitrol aangekondigd van het multisite-programma Skyfleet voor Decathlon. Met dit programma zal Exotec als end-to-end integrator alle magazijnstromen en systemen samenbrengen binnen één geïntegreerde internationale architectuur. Het programma omvat zeven logistieke platforms in vijf Europese landen: Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Portugal, Italië en Duitsland. Daarmee standaardiseert Decathlon zijn Europese supply chain en wil het tegelijk de werkomstandigheden in de magazijnen verbeteren.

Hardis Supply Chain en Pandora moderniseren samen wereldwijde supply chain

Hardis Supply Chain, een dochteronderneming van Hardis Group en wereldwijd leverancier van supply chain software, heeft een strategisch partnership gesloten met Pandora voor een internationale transformatie van het warehouse management systeem (WMS) van de retailer. De samenwerking moet het internationale juwelenmerk helpen de magazijnactiviteiten in verschillende regio’s te moderniseren en te standaardiseren, als onderdeel van een bredere end-to-end transformatie van de supply chain.

Still en Colruyt automatiseren het laden en lossen

Still heeft in nauwe samenwerking met Colruyt het laden en losse van trailers geautomatiseerd. De hoofdrol is weggelegd voor de Still AXL 15 iGo, de autonome pallettruck waarvan Colruyt al twintig exemplaren in gebruik heeft. Na vier jaar van doorlopend innoveren en testen is daarmee een oplossing ontwikkeld waarbij twee autonome pallettrucks in staat zijn binnen 35 minuten een complete trailer te lossen.

Getac introduceert CommandCore: robuuste oplossing voor dronebesturing in veeleisende omgevingen

Getac, leverancier van robuuste mobiele technologie en intelligente video-oplossingen, kondigt de lancering aan van CommandCore, een nieuwe robuuste oplossing voor dronebesturing op afstand. Met CommandCore kunnen gebruikers de robuuste hardware van Getac combineren met sectorgerichte accessoires, payloads en software. Zo ontstaat een flexibele besturingsoplossing voor UAV’s, USV’s en UGV’s die kan worden afgestemd op uiteenlopende operationele scenario’s en uitdagende werkomgevingen, zoals bij defensie, openbare veiligheid en de nutssector.

Darwin Drones lanceert Eyesee Air voor geautomatiseerde inventarisatie

Darwin Drones, de Franse ontwikkelaar en leverancier van de drone-inventarisatieoplossing Eyesee, kondigt de lancering aan van Eyesee Air, een hardware-onafhankelijke autonome drone-oplossing voor inventarisatie. Door de softwarewaarde los te koppelen van de hardware maakt Eyesee Air het mogelijk op elke locatie een autonome drone-oplossing voor inventarisatie uit te rollen, ongeacht de grootte, lay-out of telfrequentie. Het businessmodel past zich daarbij aan de werkelijke behoeften van elke locatie aan, of het nu gaat om één productiemagazijn of een wereldwijd distributienetwerk met meerdere vestigingen.

Collect&Go levert boodschappen aan huis met onbemand elektrisch voertuig

Collect&Go, de online boodschappendienst van Colruyt Group, heeft het 100% elektrisch onbemande wagentje voorgesteld dat vanaf midden mei tot augustus 2026 in het stadscentrum van Leuven boodschappen aan huis zal leveren. Het gaat om het eerste onbemande voertuig in België dat de openbare weg opgaat en zich daarbij niet aan een vast traject houdt. Het voortuig wordt via het 5G-netwerk van Telenet group bestuurd en van op afstand gecontroleerd om de veiligheid te garanderen. De technologie moet een antwoord bieden op de veranderende mobiliteitsnoden in de stad en op de uitdagingen die aanhuislevering in een stadscontext met zich meebrengt.

Driving continuous improvement forward: Lean Festival 2026

In today’s fast-evolving business environment, staying ahead means embracing innovation while continuously refining processes. Lean management and Lean Six Sigma remain powerful methodologies to drive efficiency and quality—but what happens when you combine them with the latest advancements in AI and machine learning?

Aflofarm Farmacja Polska heeft hoogbouwmagazijn uitgebreid met Kardex Mlog

Het Poolse farmaceutische bedrijf Aflofarm Farmacja Polska uit Pabianice, ten zuidwesten van Łódź, heeft een beroep gedaan op integrator Kardex Mlog om drie extra gangpaden toe te voegen aan zijn bestaande automatische hoogbouwmagazijn. Ook een ‘loop’ in het pallettransportsysteem en de aansluiting op het bestaande magazijn maakten onderdeel uit van de opdracht. Daarnaast moderniseerde Kardex Mlog het pallettransportsysteem in de productiezone. De investering heeft 20.016 nieuwe palletlocaties opgeleverd, wat een verdubbeling inhoudt van de opslagcapaciteit en de performance. Het project dat in augustus 2024 van start ging, werd in 2025 voltooid.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.