Is jouw bedrijf klaar voor automatisering?

5 misverstanden die groei kunnen tegenhouden

(Advertorial) In een markt die zo snel verandert als de logistiek, kan het uitstellen van beslissingen je duur komen te staan. Toch wachten veel kleine en middelgrote bedrijven met het automatiseren van hun magazijn, vaak gebaseerd op aannames die achterhaald zijn. Waar grote bedrijven automatisering al lang hebben omarmd, zien kleinere organisaties het nog te vaak als een luxe in plaats van een noodzaak.

Bij Element Logic helpen we organisaties van elke omvang en complexiteit bij hun automatiseringstraject, met een sterke focus op de Benelux. We hebben 5 veelvoorkomende misverstanden geïdentificeerd die bedrijven ervan weerhouden om écht schaalbaar en duurzaam efficiënt te worden. Tijd om daar verandering in te brengen.

  1. ‘Ik ben te klein om te automatiseren’

Dit is misschien wel het meest voorkomende misverstand. Veel bedrijven met minder dan 50 medewerkers denken dat automatisering niet voor hen is weggelegd – te duur, te complex, of simpelweg te vroeg. Maar automatisering is geen one size fits all-oplossing. Zoals Bryan Beutels, managing director van Element Logic, opmerkt: ‘We hebben bedrijven geholpen met amper 20 medewerkers om hun processen volledig te transformeren met AutoStore. Het draait niet om de omvang, maar om de juiste mindset.’

Modulaire oplossingen zijn tegenwoordig betaalbaar, schaalbaar en afgestemd op de complexiteit van je processen – niet op het aantal mensen dat je in dienst hebt. En de investering betaalt zich niet alleen terug in minder personeelskosten, maar ook in snellere orderverwerking, minder fouten én de flexibiliteit om mee te groeien met de vraag.

2. ‘De rest komt later wel’

Automatisering draait om veel meer dan het aanschaffen van robots of opslagsystemen. Het betekent dat je je hele operationele aanpak grondig onder de loep moet nemen – van vooruitplannen en personeelsinzet tot voorraadbeheer, de toegankelijkheid van data en de totale klantervaring.

Bryan benadrukt: ‘Veel klanten denken dat de aankoop van technologie het eindpunt is, terwijl het in werkelijkheid pas het begin is. Als je de processen eromheen niet optimaliseert, haal je niet het maximale uit automatisering.’

Daarom werken we bij Element Logic vanaf het eerste moment nauw samen met onze klanten. We helpen interne teams zich voor te bereiden op de verandering door mee te denken over, bijvoorbeeld, personeelsstructuur en een vlekkeloze integratie van systemen. Zo zorgen we ervoor dat onze klanten niet alleen snel automatiseren, maar vooral slim.

3. ‘Dit is niet het juiste moment’

Wachten op het ‘perfecte moment’ om te automatiseren is een valkuil. In de praktijk doe je er goed aan om 8 tot 16 maanden vóór je het écht nodig hebt te beginnen met plannen. Waarom? Omdat de voorbereiding, zoals het verzamelen van data, verandermanagement en het afstemmen met stakeholders, veel tijd in beslag neemt.

‘Hoe eerder we aan boord zijn, hoe soepeler de implementatie verloopt,’ zegt Bryan. ‘Te vaak begint het gesprek te laat en tegen die tijd zorgen knelpunten in de operatie al voor flinke kosten.’

Wacht dus niet tot je team overbelast is, maar start op tijd met de voorbereidingen om je bedrijf toekomstbestendig te maken.

4. ‘We besparen wel met een goedkopere optie’

Je blindstaren op de opstartkosten kan ernstige gevolgen hebben. Sommige aanbieders lijken voordeliger in aanschaf, maar op lange termijn kunnen de totale kosten flink oplopen door onderhoudswerkzaamheden, software-updates en vervangingen halverwege de levensduur.

Bryan licht dat toe: ‘Onze oplossingen zijn ontworpen om langer dan tien jaar mee te gaan, met minimale tussenkomst. Sommige alternatieven lijken goedkoper, maar na vijf jaar moet je alweer nieuwe robots aanschaffen of complete systemen vervangen. Dat is geen duurzame aanpak.’

Daarom is het essentieel om eerst goed in kaart te brengen wat voor jou echt telt. Gaat het om betrouwbaarheid, schaalbaarheid of krachtige software? Zodra je je wensen helder hebt, kun je de opties gericht vergelijken.

5. 'Wij hebben geen verandermanagement nodig’

Het succes van automatisering hangt even sterk af van je mensen als van je processen. ‘Verandermanagement is geen nice-to-have, het is cruciaal,’ zegt Bryan. Toch wordt vaak onderschat hoeveel impact automatisering heeft op taken, planningen en werkwijzen.

Bij Element Logic begeleiden we onze klanten actief tijdens het veranderproces. We zorgen voor heldere inzichten en doordachte trainingen en we brengen hen in contact met andere bedrijven die hetzelfde proces doorlopen. ‘Soms is onze rol vooral om klanten te waarschuwen voor mogelijke valkuilen,’ voegt Bryan toe. ‘We willen niet alleen bouwen, maar ook beschermen.’

Alleen een implementatie die mensen centraal stelt, maakt het verschil. Op die manier wordt automatisering een echte groeiversneller – en niet zomaar een technisch experiment.

Conclusie

Automatisering is allang niet meer alleen weggelegd voor de grote spelers. Met de juiste begeleiding kunnen ook kleine en middelgrote bedrijven er volop van profiteren – zeker in een markt waarin flexibiliteit en snelheid het verschil maken.

Bij Element Logic combineren we geavanceerde oplossingen met lokale kennis en duurzame samenwerkingen. Van het eerste gesprek tot support na de livegang: wij begeleiden je stap voor stap door het hele traject.

Ben je er klaar voor om je magazijn en je manier van werken naar een hoger niveau te tillen? Wij helpen je graag op weg.

Klik hier voor meer informatie.

#MakingInnovationMoreHuman #MensgerichteInnovatie

Element Logic 29 04 2025

Recente nieuwsberichten

Strategische, tactische en operationele managementinzichten — samengebracht op één dag

Dat belooft het programma van Supply Chain Innovations. Onderzoekers en professoren delen hun meest recente bevindingen, terwijl uw peers toelichten hoe zij hun strategische en tactische inzichten hebben vertaald naar nieuwe operationele flows die hun organisatie vooruithelpen. Aan u de uitdagende keuze. Welk spoor volgt u binnen het uitgebreide programma?
Ontdek het programma online en schrijf u gratis in.

Helma Kartoffelvertrieb automatiseert interne material handling met Jungheinrich

Helma Kartoffelvertrieb GmbH, een Duitse groothandel in levensmiddelen, heeft een beroep gedaan op Jungheinrich om het pallettransport op zijn site in Sittensen te optimaliseren. Het project, bestaande uit slimme automatisering van terugkerende, eenvoudige transporttaken met slechts één AGV, toont volgens Jungheinrich aan hoe automatisering ook bij eenvoudige toepassingen voordelen kan opleveren.

Rijk Zwaan verhoogt grip op voorraad en processen met Still

Groente- en fruitveredelaar Rijk Zwaan uit De Lier (Nederland) levert veredelde zaden aan distributeurs en kwekers over de hele wereld. Om de aanhoudende groei op te vangen en risico’s te spreiden nam het familiebedrijf een nieuw bulkmagazijn in gebruik voor zaadbewerking en opslag. Het nieuwe magazijn telt ruim 8.000 opslaglocaties, verdeeld over acht gangpaden met een afzethoogte van ongeveer 12 meter, en biedt de mogelijkheid om verdere groei op te vangen. Doordat de bulkvoorraad niet langer op externe locaties ligt, heeft Rijk Zwaan meer grip op de voorraden en processen. Voor de automatisering van de logistieke operatie deed Rijk Zwaan een beroep op Still, dat o.a. drie autonome MX-X smallegangentrucks en zes counterbalanced AGV’s leverde.

Ware UK wil order- en verzendbeheer verbeteren met Easy WMS

Ware UK, een groothandel in schoonmaak- en cateringbenodigdheden, zal zijn nieuwe vestiging in Knowsley, Noord-Engeland, uitrusten met Easy WMS van Mecalux. Met de implementatie van het warehouse management systeem wil Ware UK de traceerbaarheid kunnen garanderen voor zijn SKU’s, waaronder onderhoudsproducten, serviesgoed, glaswerk en verpakkingsoplossingen. Easy WMS zal de groothandel volledig inzicht bieden in de voorraad, waardoor die nauwkeuriger kan worden beheerd.

Exotec opent nieuw hoofdkantoor om wereldwijde groei te versnellen

Tien jaar na zijn oprichting heeft Exotec een nieuw hoofdkantoor in Noord-Frankrijk geopend. Met het complex, dat de naam Imaginarium kreeg, wil de leverancier van magazijnrobotica zijn strategie benadrukken om zijn technologieën in Europa te ontwerpen, te ontwikkelen en te industrialiseren.

Lecot opent nieuw logistiek centrum in Heule

Lecot, groothandel in bouwbeslag, gereedschap, machines en bevestigingen, opent een nieuw, geautomatiseerd logistiek centrum in Heule. De investering kadert in een bredere toekomstvisie waarbij Lecot fors inzet op klanttevredenheid. Het nieuwe logistieke centrum moet dan ook de logistieke processen stroomlijnen en versnellen en zo de responsiviteit verhogen.

Centric en ManageEngine versterken IT-samenwerking in Benelux

De Nederlandse IT-dienstverlener Centric en ManageEngine, een divisie van Zoho Corporation en leverancier van IT-beheeroplossingen, gaan een samenwerking aan waarmee Centric zijn managed services in de Benelux uitbreidt. Centric zet daarvoor het IT-beheerplatform van ManageEngine in om klanten beter te ondersteunen bij het beheer en de beveiliging van hybride IT-omgevingen. Denk aan de monitoring van private en public cloud-infrastructuren, patch- en lifecycle management van end point devices, identity & access management (IAM), en compliance.

9altitudes en Vintecc sluiten partnership voor integratie Capture platform in Europa

9altitudes, een toonaangevende Europese integrator van end-to-end digitale oplossingen, gaat een strategisch partnership aan met Vintecc, een Belgische scale-up die is gespecialiseerd in software- en AI-oplossingen voor industriële spelers in diverse sectoren en de ontwikkelaar van het Capture platform. De samenwerking moet de kloof tussen IT en OT helpen overbruggen en een digitale rode draad bieden voor bedrijven in de industriële en technische dienstverlening.

Hardis Supply Chain lanceert cloud-native oplossing voor digitale dockafspraken

Hardis Supply Chain, leverancier van supply chain-software en technologische oplossingen, introduceert Appointment Scheduling: een nieuwe cloud-native SaaS-oplossing die de planning van dockafspraken met vervoerders digitaliseert. De oplossing maakt deel uit van het Hardis SC Network-platform en is zowel standalone inzetbaar als naadloos te integreren met Hardis WMS.

EPG integreert gamification in orderpicking

Met Lydia Gamification breidt EPG (Ehrhardt Partner Group) zijn pick-by-voice-oplossing Lydia Voice uit met een functie die wetenschappelijk onderbouwde gamification-benaderingen rechtstreeks in operationele pickprocessen integreert. Het doel is om repetitieve taken op een gerichte manier te verbeteren en de motivatie in de dagelijkse werkzaamheden te versterken. De gamification-elementen zijn volledig geïntegreerd in de bestaande spraakdialoog en ondersteunen het dagelijkse magazijnwerk zonder processen te veranderen of te onderbreken.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.