Vrachtwagens bewegen efficiënter door Amsterdam dan personenauto's

Foto: Geotab
Volgens een analyse van Geotab bewegen vrachtwagens efficiënter door Amsterdam dan personenauto's. In de European Urban Freight Efficiency Index behaalt het vrachtverkeer in de Nederlandse hoofdstad een score van 65 op 100, tegenover 55 voor personenauto's. Amsterdam volgt daarmee het patroon van vijf van de zeven onderzochte Europese hoofdsteden, waar vrachtwagens eveneens beter scoren.
De index is gebaseerd op voertuigdata over heel 2025 en kijkt naar twee factoren: de doorstroming van het verkeer en de hoeveelheid brandstof die verloren gaat wanneer voertuigen tijdens een rit stationair draaien. Geotab verklaart het verschil onder meer door de manier waarop professionele wagenparken worden ingezet. Vrachtwagens rijden vaker volgens geplande routes en specifieke levervensters, waardoor ze drukke momenten beter kunnen vermijden.
Dat vrachtwagens een hogere totaalscore behalen, betekent niet dat stedelijke distributie in Amsterdam zonder problemen verloopt. Vrachtwagens verbruiken er per rit relatief veel brandstof tijdens stilstand. Geotab wijst onder meer op smalle straten, scherpe bochten en beperkte toegang tot delen van de binnenstad, waardoor vrachtwagens langer kunnen stilstaan.
De verschillen tussen de onderzochte steden zijn overigens aanzienlijk. In Rome is het voordeel voor professioneel vrachtverkeer het grootst. Volgens Geotab kunnen specifieke vensters voor goederenvervoer en professionele routeplanning ertoe bijdragen dat vrachtwagens er de grootste verkeersknelpunten beter vermijden. Madrid bevindt zich aan de andere kant van het spectrum en is samen met Londen de enige onderzochte stad waar personenauto's efficiënter door het verkeer bewegen dan vrachtwagens. Bovendien is er in Madrid vrijwel geen moment van de dag waarop het vrachtverkeer aan ernstige congestie ontsnapt en is de voorspelbaarheid van reistijden er het laagst van alle onderzochte steden. Daardoor hebben wagenparkbeheerders er minder mogelijkheden om met routeplanning of ritten buiten de piekuren de impact van congestie te beperken.
De resultaten suggereren volgens Geotab dat professioneel wagenparkbeheer en routeplanning een verschil kunnen maken in stedelijk vrachtverkeer. Tegelijk tonen de grote verschillen tussen Rome en Madrid dat operationele optimalisatie grenzen heeft wanneer infrastructuur en verkeersdruk weinig ruimte laten om routes of tijdstippen aan te passen.