Still participeert in project rond autonoom rijdende voertuigen in het warehouse

202231143432220_still-imoco.jpg

Het toekomstbeeld van autonoom rijdende transportvoertuigen in productiehallen en magazijnen komt binnen bereik dankzij het Europese onderzoeksproject IMOCO (Intelligent Motion Control). In Duitsland wordt het project geleid door aanbieder van intralogistieke oplossingen Still, een dochteronderneming van de Kion Group. Het project loopt volgens plan af in het vierde kwartaal van 2024.

Transportvoertuigen die volledig autonoom door magazijnen en productieomgevingen navigeren, hun omgeving leren analyseren en ‘begrijpen’, obstakels en mensen op betrouwbare wijze herkennen en ontwijken, en tegelijkertijd goederen snel en betrouwbaar van de ene plaats naar de andere transporteren. Het klinkt nu nog als science fiction, maar als het aan de initiatiefnemers van het Europese onderzoeksproject IMOCO ligt, wordt dit toekomstbeeld binnenkort werkelijkheid. Daarvoor zijn binnen het onderzoeksproject vier scenario’s gedefinieerd, die worden gekarakteriseerd door digitale tweelingen en AI-principes (machine learning/deep learning): intelligente navigatie, het ophalen van goederen, het transport, en het afleveren van de goederen op de plaats van bestemming.

Als onderdeel van het project heeft Still zijn OPX iGo neo ingezet. “Die orderpicker komt dankzij zijn intelligente uitrusting en de daaruit voortvloeiende mogelijkheden al heel dicht in de buurt van het concept van het autonoom rijdende voertuig”, vertelt Ansgar Bergmann, die bij Still verantwoordelijk is voor het IMOCO-project.
 
Gevoelige sensortechnologie vereist
De huidige automatisch geleide voertuigen kennen nog beperkingen als het gaat om het daadwerkelijk volledig autonoom verplaatsen in het magazijn of in de productieruimte. Hoewel de voertuigen zelfstandig obstakels herkennen en remmen, kunnen ze nog geen obstakels ontwijken, intelligent de meest efficiënte routes bepalen en de omgeving analyseren. Daarvoor is zeer gevoelige sensortechnologie nodig in de vorm van laserscanners, camera’s of radar. Hiermee kunnen ruimtelijke objecten zoals stellingen en zelfs bewegwijzering en markeringen worden gedetecteerd. Ook moeten ze hun omgeving ‘begrijpen’, veranderingen registreren en in staat zijn daarmee om te gaan. Alleen dan zullen de voertuigen zelfstandig naar hun bestemming kunnen navigeren, ladingen kunnen herkennen en behandelen, obstakels weten te omzeilen en geschikte afzetlocaties kunnen vinden voor de getransporteerde goederen.

De OPX iGo neo is al autonoom in het gangpad. Hier detecteert en begrijpt de truck zijn omgeving en bepaalt op basis daarvan zijn acties. Het volledig autonoom verlaten van het gangpad en het navigeren door de hallen van de klant – en hierbij bijvoorbeeld zelfstandig optimale rijroutes bepalen – is vooralsnog niet mogelijk. Maar aangezien de truck al is uitgerust met passende omgevingssensortechnologie, vormt dat volgens de projectpartners een ideaal uitgangspunt voor de beoogde doorontwikkeling van het project.
 
“Voor de OPX iGo neo is het doel van het project het inzicht in de omgeving en de besluitvormingsmogelijkheden verder te vergroten – om de autonome mogelijkheden en de intelligentie van de robot continu te verbeteren en de truck autonoom te laten handelen; ook buiten de gangpaden. Machine learning en deep learning spelen daarbij een essentiële rol”, legt Ansgar Bergmann uit.

Obstakels in real time detecteren
Het doel van IMOCO bestaat erin de voorwaarden te scheppen om mobiele robotsystemen in dynamische intralogistieke omgevingen te gaan inzetten. Autonoom uitgevoerde en op de situatie afgestemde wijzigingen in de routeplanning, rekening houdend met bewegende objecten zoals personen of voertuigen, moeten dan in het hele magazijn mogelijk zijn. “Het onderzoeksproject is gericht op het verder ontwikkelen van de klassieke drie-eenheid van herkennen, analyseren en handelen naar waarnemen, begrijpen en oplossen, door middel van artificiële intelligentie”, aldus Ansgar Bergmann.

In het kader van het onderzoeksproject moeten de voertuigen met behulp van verschillende sensortechnologieën de ruimtelijke omgeving kunnen waarnemen. Ze moeten niet alleen getrainde objecten herkennen, maar ook hun bewegingen inschatten. De detectie van obstakels moet in real time gebeuren om een soepele operatie mogelijk te maken.
 
Hamburg wordt onderzoekscentrum

Op het hoofdkwartier van Still in Hamburg wordt een demonstratieruimte ingericht waar al het werk van de projectpartners wordt samengebracht. Naast Still, als vertegenwoordiger van de Kion Group, nemen aan Duitse zijde ook het Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik (IML), Hahn Schickard, IMST GmbH, Nuromedia en Digital Twin Technology deel aan het project. IMOCO wordt gefinancierd door de Europese Unie via de onderzoeksorganisatie Electronic Components and Systems for European Leadership (ECSEL) en door het Duitse ministerie van Onderwijs en Onderzoek.
Foto: Still / IMOCO

Recente nieuwsberichten

De 5 grote uitdagingen van koel- en vriesmagazijnen

(Advertorial) Bedrijven in de koel- en vriessector werken al tientallen jaren aan de optimale complexe supply chain, die nodig is om producten gekoeld te houden, tot en met de eindbestemming. Uiteraard blijven er altijd risicovolle situaties, met ernstige financiële veiligheidsgevolgen als ze niet worden aangepakt.

Via Chassé vervangt Excel door datagedreven containerplanning

Via Chassé is een Nederlandse groothandel in kantoorartikelen en hobbymaterialen die levert aan retailketens in heel Europa. De groothandel heeft zijn containerplanning geautomatiseerd met Metrica van Jeroen van den Berg Consulting. De oplossing vervangt de bestaande Excel-aansturing en ondersteunt de wekelijkse planning van veertig tot zestig containers.

Jungheinrich speelt met PowerCube in op eisen van moderne logistiek

Jungheinrich heeft een geautomatiseerd opslagsysteem voor compacte containers ontwikkeld: de PowerCube. Daarmee wil de aanbieder van intralogistieke oplossingen beantwoorden aan de behoefte van (e-commerce)magazijnen: door de opslagdichtheid te maximaliseren en de orderverwerking te versnellen, moet de PowerCube ervoor zorgen dat magazijnen meer goederen kunnen verwerken in minder tijd en minder ruimte.

Eutraco slaat nieuwe weg in

De Belgische logistieke groep Eutraco gaat een nieuwe fase in. Serge Gregoir verwerft alle aandelen van de groep en voert een kapitaalsverhoging uit ten belope van tien miljoen euro. De financiering wordt gedragen door een combinatie van eigen middelen en langetermijnfinanciering via financiële partners. Er treden geen externe aandeelhouders of investeringsfondsen toe tot de onderneming.

Still stelt vier nieuwe magazijntrucks voor

Still breidt zijn portfolio aan magazijntechnologie verder uit met de introductie en doorontwikkeling van de EXV 14-20 en EXP 14-20 hoogheffende pallettrucks en de EXH 14 en EXH-S 20-25 pallettrucks. Daarbij moeten geoptimaliseerde functies, technologieën, veiligheidsvoorzieningen en innovaties de trucks veiliger, efficiënter en geschikter maken.

Transuniverse neemt het leeuwendeel van Ziegler België over

Transuniverse Forwarding, met hoofdzetel in Wondelgem (Gent), heeft de meeste van de activiteiten van Ziegler België overgenomen. Met de overname groeit de omzet van Transuniverse met ruim een derde en breidt het transport- en logistiekbedrijf zijn dienstenaanbod aanzienlijk uit, vooral op het vlak van douane, logistiek en maritieme expeditie.

Nieuwe Linde Ri: dé reachtruck voor standaardtoepassingen

(Advertorial) De Linde Ri is de nieuwste telg onder de Linde reachtrucks. Deze zeer toegankelijke reachtruck blinkt uit in compactheid dankzij zijn geïntegreerde Li-ionbatterij. Die zorgt ervoor dat de truck in compacte magazijnen kan worden ingezet, en voldoende kracht heeft om alle standaardtoepassingen naadloos uit te voeren.

Kermené traceert flows met ZetesMedea Shipping Verification

Het Franse bedrijf Kermené is actief in de agrovoedingssector en levert als exclusief toeleverancier vers vlees en vleeswaren aan alle supermarkten van E.Leclerc. Om de beveiliging van zijn flows en operationele prestaties naar een hoger niveau te tillen ging Kermené een strategische samenwerking aan met Zetes, leverancier van traceerbaarheid- en automatiseringsoplossingen. Daarbij wordt ZetesMedea Shipping Verification in alle productiefaciliteiten van Kermené uitgerold.

Vaillant beheerst logistieke vloot met 1.600 smart trackers van Sensolus

Vaillant, producent van verwarmingsketels en warmtepompsystemen, heeft zijn interne vloot van 1.600 logistieke trolleys en treinen uitgerust met smart trackers van het Gentse Sensolus. Die technologie geeft Vaillant objectief inzicht in de locatie, beschikbaarheid en benutting van zijn logistieke assets en zorgt ervoor dat manuele tellingen in Excel overbodig zijn. Verder helpt de oplossing logistieke verstoringen te voorkomen en zou ze al zo’n 30.000 euro aan investeringskosten hebben vermeden.

Triple A Logistics tekent voor schaalbare logistiek met Costo

Triple A Logistics uit het Noord-Hollandse Middenmeer, gespecialiseerd in fashionlogistiek, verzorgt de verwerking en distributie van de producten van een aantal grote kledingmerken. Als een gevolg van zijn groei staat het bedrijf voor verschillende uitdagingen in het logistieke proces: de bestaande magazijnen zitten zo goed als vol en zowel pickprocessen als throughput staan onder druk. Om verder te kunnen groeien gaf Triple A Logistics aan Costo Intralogistics de opdracht om een systeem te ontwerpen dat in de toekomst meer orders kan verwerken zonder te hoeven uitbreiden.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.