Gerobotiseerde afhaalpunt als oplossing voor de Last Mile logistiek

2022126152932257_robotic-lockers.jpg

(Advertorial)Al bijna 20 jaar gaat de opkomst van online bestellen voor de dagelijkse boodschappen gepaard met een enorme groei aan bezorgmogelijkheden voor de consument. Bij elke nieuwe mogelijkheid moeten we ons afvragen hoe relevant de bezorg- of afhaalmethode is. Relevant als het gaat om de acceptatie door de consument, maar ook als het gaat om het voordeel voor de detaillist. Daarnaast mogen we de maatschappelijke, economische en ecologische gevolgen niet vergeten. Tussen alle distributiemogelijkheden lijken de gerobotiseerde of onbemande afhaalpunten met lockers* (kluisjes) in trek te zijn, vooral omdat we de afgelopen jaren diverse varianten hebben zien ontstaan.

Veel supermarktketens proberen momenteel allerlei testinstallaties uit om te kijken hoe de consument reageert en om te vaststellen wat de bijdrage in de omzet kan zijn. Er is zeker nog geen sprake van een grootschalige implementatie. Hoewel men het nut van deze gerobotiseerde afhaalpunten steeds meer inziet, is er nog geen echte consensus ontstaan over de optimale werkwijze of inzet. Ook is het omslagpunt voor een winstgevende exploitatie nog niet bepaald. Om een levensvatbaar businessmodel te kunnen bepalen, is het essentieel om verder te kijken dan het afhaalpunt zelf. Wat wordt de rol van deze oplossing in de hele distributieketen en hoe ondersteunt het de lokale fysieke winkel?

Een complete kijk op de logistiek
Gerobotiseerde of bemande afhaalpunten, drive-through punten, bezorging aan huis en click & collect behoren tot een breed aanbod aan afhaal- en bezorgmogelijkheden. Ze worden vaak gecombineerd met de traditionele hyper- en supermarkten. Het idee is om meerdere kanalen te creëren om dagelijks zoveel mogelijk (verschillende) klanten van dienst te kunnen zijn.
 
Het voordeel van het afhaalpunt, zeker de onbemande versie, is dat het niet de geografische en tijdgebonden nadelen heeft van andere distributiekanalen. Drive-through punten, thuisbezorging of click & collect-pick-ups vragen om een tripje naar een winkelzone of in ieder geval om rekening te houden met een vooraf gereserveerd tijdslot. Bij een afhaalpunt kunnen klanten op elk gewenst moment, en zelfs te voet, hun boodschap ophalen en dat geeft veel meer flexibiliteit.
 
Mede door de opkomst van deze nieuwe mogelijkheden verliest de supermarkt terrein en moet het zichzelf opnieuw uitvinden. Nieuwe fysieke en digitale stromen vragen om een transformatie van deze winkels naar een winkelruimte waarin alle mogelijke afhaal- en bezorgkanalen geïntegreerd kunnen worden. We zien deze winkels doorgroeien tot echte micro-fulfilmentcentra**, waarmee door toevoeging van nieuwe shopping mogelijkheden marktaandeel kan worden gewonnen en behouden. De focus ligt nu op het winstgevend maken van dit multi-channel supermarktmodel.
 
Wat zijn de factoren waarmee men dit supermarktconcept economisch interessant kan maken?
Bij het “traditionele” boodschappen doen, wordt het ‘picken’ en thuisbezorgen door de klant uitgevoerd. Met drive-through punten, thuisbezorging en gerobotiseerde afhaalpunten is het de aanbieder die alle pickoperaties en (een deel van) de bezorging voor zijn rekening neemt. Om de omzet te vergroten en tegelijkertijd concurrerend te blijven, moeten winkelketens deze stijging van de bedrijfskosten onder controle zien te houden. 
 
Zij hebben daartoe 2 mogelijkheden:
De eerste is het centraliseren en automatiseren van orderverzamelprocessen voor de bestellingen bij de afhaalpunten, drive-through-punten en thuisbezorging. Enerzijds om de operatie zo compact mogelijk te houden, want grond is immers schaars en duur. Anderzijds om redenen van operationele productiviteit. De investering in een gerobotiseerd orderverzamel- en opslagsysteem is essentieel om in een kleine ruimte een hoge output te kunnen realiseren en daarmee winst te kunnen maken.
De tweede mogelijkheid is het implementeren van een informatiesysteem, dat in staat is om alle processen te op elkaar af te stemmen, van productopslag tot het bevoorraden van de verschillende afhaal- en bezorgopties. Slimme software moet de efficiency van elke methode verbeteren: snel reageren als de klant aankomt bij een doorrijpunt, de kortste route voor een thuisbezorgronde, enz.
 
Het beheer van een gerobotiseerd afhaalpunt kent nog aandachtspunten. Savoye werkt nu specifiek aan voorspellende software voor de bezettingstijd van lockers, met als doel het aantal vrije lockers in te schatten en de winstgevendheid van het systeem te verbeteren. Leren door statistisch te observeren is een eerste stap, maar vervolgens kan machine learning worden ingezet om de ophaaltijd in te schatten; afhankelijk van de inhoud van de bestelling. We onderzoeken ook de mogelijkheid om de retourzendingen automatisch te verifiëren bij klanten die de lockers gebruiken. Dit omvat een controleproces, waarbij je de barcode van het artikel kan scannen, het artikel kan wegen of zelfs artikelen automatisch herkent door middel van een vision-systeem.
 
Minder CO2-uitstoot
Naast het economische model moeten we ook kijken naar de impact op het milieu door de verschillende afhaal- en bezorgopties. Op dit punt bieden de gerobotiseerde lockers een sterk voordeel.
Laten we het meest voorkomende scenario bekijken, waarbij de klant wekelijks boodschappen doet en een ruime keuze aan producten wil. Thuisbezorging zorgt voor de laagste CO2-voetafdruk, dankzij het bundelen van bestellingen door middel van een geoptimaliseerde bezorgronde. De drive-through-punten en 'traditionele' boodschappen zorgen echter voor een groot aantal ritten tussen supermarkt en thuis. 
 
Het opzetten van een netwerk van gerobotiseerde afhaalpunten lijkt een nog aantrekkelijker alternatief dan de klant één voor één te beleveren. Dat komt door de centralisatie van leveringspunten van deze nieuwe methode. Met slim geplaatste afhaalpunten met lockers (ophalen onderweg van/naar het werk of zelfs te voet in de eigen buurt) kan de CO2 uitstoot tot 40% worden verminderd in vergelijking met thuisbezorging.
 
De bijdrage van gerobotiseerde afhaalpunten aan de CO2-reductie is afhankelijk van de bevolkingsdichtheid. In stedelijke gebieden zullen afhaalpunten worden geïnstalleerd in een speciale ruimte, of waarschijnlijker naast of in een buurtwinkel: boodschappen worden te voet gedaan of op weg van/naar het werk met auto of fiets. Net buiten de stad moeten de afhaalpunten worden geplaatst op de routes tussen woning en werkplek en wel dusdanig dat een eventuele omweg zo kort mogelijk is. Op het platteland zullen deze afhaalpunten niet zoveel bijdragen aan de CO2 reductie, maar moeten ze meer gezien worden als een dienst die bijdraagt aan het woongenot in deze gebieden.

2022126153324545_distribution-channels-dec2022.jpg

Conclusie
Zoals we hebben gezien, lijken de gerobotiseerde afhaalpunten tussen alle nieuwe distributiekanalen tot de aantrekkelijkste alternatieven te horen. Ondanks de sterke voordelen, zijn er nog twijfels over deze afhaalpunten met lockers. Twijfels die een brede uitrol voorlopig nog in de weg staan.
De huidige proefopstellingen dragen bij aan een heroverweging van zogenaamde last mile-modellen. Dit gaat verder dan alleen het afhaalpunt zelf, maar gaat ook over de bevoorrading en de relevante orderverzamelmethoden voor dit kanaal. Wat ook nog moet worden bepaald, zijn de ideale locaties voor een afhaalpunt of een Micro Fulfilment Centre. Andere vraagstukken gaan over de gewenste orderprofielen, cutoff tijden en de hoeveelheden die een klant verwacht vanuit dit kanaal; alleen voor een kleine bestelling of ook voor de wekelijkse boodschappen?
 
Zodra we deze vraagstukken hebben opgelost, is de kans groot dat deze systemen ingeburgerd raken. Immers, de winsten op het gebied van klantenservice en milieu-impact zijn nu eenmaal sterke argumenten om deze afhaalpunten in je distributiesysteem op te nemen.
 
Voor meer informatie over SAVOYE ga naar : savoye.com
 
NB.:
*: Meer over gerobotiseerde afhaalpunten: https://www.savoye.com/ressource/consignes-robotisees/).
**: Meer over micro-fulfilment centra: https://www.savoye.com/solutions-2/micro-fulfillment-center/) .
  
Dit artikel is geschreven door Aurélien Leguy, Head of Innovation, SAVOYE.

2022126153346368_aurelienleguy.jpg

Recente nieuwsberichten

Panasonic introduceert grotere en lichtere Toughbook 34

Panasonic heeft de Toughbook 34 voorgesteld, een nieuwe robuuste 2-in-1-tablet voor mobiel gebruik in onder meer buitendienstomgevingen. Het toestel krijgt een 12,4-inch Full HD+-scherm en is ondanks het grotere display dertien procent lichter dan zijn voorganger. Het scherm biedt een helderheid tot 1.000 cd/m² en kan automatisch detecteren of het met een vinger, digitizerpen of handschoen wordt bediend.

Transuniverse zet buy-and-buildstrategie voort met DCTS

De Gentse logistieke groep Transuniverse versnelt zijn groeistrategie met de aansluiting van DCTS uit Wommelgem. De stap volgt op een zogenoemde Smart Deal waarbij het management en de tweede generatie mee in het aandeelhouderschap van Transuniverse stapten. Oprichter Frank Adins blijft als voorzitter betrokken bij de strategie en het groeibeleid. Eerder dit jaar werden al tien businessunits van Ziegler aan de groep toegevoegd, met activiteiten in onder meer Antwerpen, Vilvoorde, Gent, Rekkem en Herstal.

TransFollow Drive introduceert webbapp voor digitale transportdocumenten

Onlangs heeft TransFollow een webgebaseerde versie van TransFollow Drive gelanceerd. Chauffeurs kunnen daardoor via een webbrowser digitale transportopdrachten beheren zonder bijkomende software te installeren. De webversie biedt dezelfde kernfunctionaliteiten als de bestaande Drive-app, waaronder het volgen van transportopdrachten, het uitwisselen van gegevens en documenten met de backoffice en het invullen van elektronische afleverbewijzen (ePOD) en elektronische vrachtbrieven (eCMR).

Zebra digitaliseert bestelproces in 4.500 winkels van Distribution Casino France

Distribution Casino France (DCF), de divisie voor buurtwinkels van Casino Group, heeft mobiele computers en tablets van Zebra Technologies ingevoerd in 4.500 winkels. De toestellen worden gekoppeld aan C Pro, het eigen e-commerceplatform van DCF, en vervangen een bestelproces waarin voorheen nog papieren procedures, handheldterminals en een backoffice-pc met een verouderd ERP-systeem naast elkaar werden gebruikt.

Knapp automatiseert palletstromen bij Cummins in Zweden

Knapp heeft de materiaalstromen op de productiesite van Cummins in het Zweedse Lindesberg verder geautomatiseerd. Op de 55.000m² grote locatie produceert Cummins voor- en achterassen voor de vrachtwagenindustrie. Een vloot van vijftien Open Shuttle Fork-robots verzorgt er het interne pallettransport en verwerkt tot 2.000 transportopdrachten per dag.

Inther bouwt nieuw geautomatiseerd distributiesysteem voor Snellman

De Finse vleesproducent Snellman heeft Inther Group opnieuw geselecteerd voor de automatisering van zijn logistieke processen. De bedrijven werken al bijna twintig jaar samen. Omdat de bestaande installatie het einde van haar technische levensduur nadert en Snellman zijn productie en logistieke capaciteit wil uitbreiden, komt er op de nieuwbouwlocatie een volledig nieuw geautomatiseerd distributiesysteem. De huidige operatie kan tijdens de bouw blijven functioneren.

GXO en Exotec automatiseren fashionlogistiek voor Guess in Venlo

GXO Logistics heeft op zijn site in Venlo een Exotec Skypod-systeem in gebruik genomen voor de logistieke activiteiten van modemerk Guess. De installatie telt 127 robots, 60.000 opslaglocaties, acht goods-to-person-pickstations en een transportbandnetwerk van 200 meter. Dagelijks worden er tussen 40.000 en 70.000 artikelen verwerkt. Tijdens piekperiodes kan het systeem maximaal 2.200 orderregels per uur verwerken.

TGW automatiseert nieuw distributiecentrum van Kave Home

Kave Home heeft TGW Logistics geselecteerd voor de automatisering van zijn nieuwe logistieke hub in Tordera, nabij Barcelona. Het project vormt een belangrijke pijler binnen de internationale expansiestrategie van de meubel- en woondecoratiespecialist. Tegelijk wil Kave Home hiermee zijn operationele capaciteit versterken om aan de stijgende vraag via alle verkoopkanalen te voldoen. De ingebruikname van het sterk geautomatiseerde fulfilmentcenter staat gepland voor eind 2028.

Bpost opent nieuw distributiecentrum voor pakjes in Maldegem

Bpost heeft in Maldegem een nieuw distributiecentrum geopend dat specifiek is ingericht voor de groeiende pakjesactiviteiten. De site aan de Roterij beslaat 7.930m² en vervangt de bestaande centra in Aalter en Maldegem, die niet langer voldoende konden worden aangepast aan de veranderende activiteiten. De ontwikkeling past in een bredere verschuiving bij bpost: het voorbije jaar daalde het Belgische briefvolume met 14 procent, terwijl de pakjesvolumes pieken tot 829.000 stuks per dag bereikten.

DXC en Loxo willen zelfrijdende voertuigen opschalen in de logistiek

DXC Technology en het Zwitserse technologiebedrijf Loxo gaan samenwerken om zelfrijdende bedrijfsvoertuigen op grotere schaal in logistieke operaties te integreren. Loxo levert de technologie waarmee voertuigen autonoom kunnen rijden, terwijl DXC zich richt op de koppeling met bestaande IT-systemen en operationele processen bij logistieke bedrijven.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.