Fysiek Internet getest in haven Antwerpen en Zeebrugge

Verwacht wordt dat het transport over de weg tegen 2030 met zo’n 40% zal toenemen. Als die extra 40% effectief op de weg belandt, wordt de situatie op de Vlaamse wegen onhoudbaar.

Daarom werken VIL, Imec en VUB Mobi samen aan het project PILL (Physical Internet Living Lab), waarbij de mogelijkheden van het Fysieke Internet (PI) voor de transportsector worden onderzocht. Het project zal een prototype uitbouwen van het IT-systeem waarmee een haven in de toekomst deel kan uitmaken van het PI.
 
In de huidige manier van werken gebruikt elk bedrijf een eigen systeem om goederen te transporteren, waardoor de capaciteit niet ten volle wordt benut, menen de drie projectpartners. ‘Physical Internet’ of Fysiek Internet biedt nieuwe mogelijkheden om logistieke processen anders te organiseren. “Het Fysieke Internet is een next-gen concept in de logistiek dat gebaseerd is op het digitale internet. Op dezelfde manier als een e-mail de volledige netwerkcapaciteit gebruikt om van zender naar ontvanger te gaan, zouden goederen de volledige capaciteit van de infrastructuur moeten gebruiken”, aldus Tomas Ambra, onderzoeksleider Logistiek bij Imec EDiT.
 
Nieuwe opportuniteiten
Het Fysieke Internet wil de onderbenutting van de capaciteit en andere inefficiënties verbeteren door transportnetwerken met elkaar te verbinden. Zo kunnen goederen optimaal van oorsprong naar bestemming worden vervoerd. De bedoeling is tot een geïntegreerde oplossing te komen waarbij je verschillende transportmodaliteiten flexibel inzet in een netwerk, en dat op basis van realtime informatie. Dat maakt synchromodaal transport mogelijk, een vorm van multimodaal transport waarbij het niet uitmaakt welke transportmiddelen worden gebruikt, zolang de lading maar op het afgesproken tijdstip op de plek van bestemming aankomt. Logistieke ketens worden daardoor efficiënter en meer duurzaam.
 
“Het PI opent de deur naar talloze nieuwe logistieke businessmodellen waarin een overkoepelend IT-systeem aan logistiek dienstverleners mogelijkheden toont op het vlak van samenwerking en het efficiënter inzetten van beschikbaar personeel, assets en transportcapaciteit”, legt Liesbeth Geysels, algemeen directeur van VIL, uit. “Zo kan het ertoe bijdragen dat de logistieke kosten afnemen, de logistieke sector duurzamer wordt en de servicegraad verhoogt.”
 
Levende proeftuin
PILL is een project dat erop gericht is zowel een bijdrage te leveren aan de academische wereld als aan de toegepaste kennis. Daarom wordt er ook gewerkt met Living Labs aangezien die methode een evenwicht houdt tussen praktijkgericht en academisch onderzoek.
 
In het Living Lab wordt een eerste IT-prototype uitgetest voor de haven van Antwerpen en Zeebrugge. De haven en omliggend terrein vormen volgens de projectpartners een perfecte testomgeving voor het Fysieke Internet omdat het zoveel bedrijven verenigt, elk in hun eigen silo en elk met hun eigen systeem. Het Fysieke Internet zou al die processen met elkaar kunnen verbinden.
Meer dan 20 grote spelers in de sector hebben alvast hun medewerking toegezegd. “Cruciaal”, klinkt het, “want zo kunnen de voorgestelde interventies en de IT-architectuur gevalideerd worden door bedrijven die hier later mee aan de slag willen gaan.”
 
In een eerste aanloop wil het PILL-project zich focussen op een beperkt ecosysteem voor de havens. Vanaf 2023 zou het de bedoeling zijn verder uit te rollen in Vlaanderen, Europa en uiteindelijk de hele wereld.
 
Het project wordt ondersteund door het Agentschap Innoveren en Ondernemen (VLAIO). Projectdeelnemers zijn Air Cargo Belgium, ALICE, De Vlaamse Waterweg, Dockflow, DP World, Federal Public Service Finance, GS1, Lanark, Lineas, Microsoft, MOW, NxtPort, Procter&Gamble, POM West-Vlaanderen, Port of Antwerp, Port of Zeebrugge, PSA, Rombit, Sensolus, The Beacon, Tri-Vizor en Ubidata.

Foto: Jan Paulussen via Pixabay

Recente nieuwsberichten

Nederland gaat vrachtwagentol invoeren

Op 1 juli 2026 stopt het Eurovignet voor Nederland en start het land met vrachtwagentol. Eigenaren van vrachtwagens, inclusief buitenlandse trucks, zullen vanaf dan per gereden kilometer moeten betalen. Het tolsysteem geldt op bijna alle Nederlandse snelwegen en op sommige provinciale en gemeentelijke wegen. Jaarlijks maken naar schatting meer dan 725.000 unieke buitenlandse vrachtwagens van de Nederlandse wegen gebruik.

Syncore en Sereact willen ruim 100 door AI aangestuurde robotsystemen uitrollen

Syncore, de Nederlandse systeemintegrator die voorheen bekend stond als Reesink Logistic Solutions, breidt zijn samenwerking met Sereact uit naar nieuwe toepassingsgebieden en zet daarbij in op de oplossingen van het in Stuttgart gevestigde AI-roboticabedrijf.

Decathlon automatiseert zeven sites met Exotec Skyfleet

Exotec, aanbieder en integrator van robotoplossingen voor magazijnlogistiek, heeft de uitrol aangekondigd van het multisite-programma Skyfleet voor Decathlon. Met dit programma zal Exotec als end-to-end integrator alle magazijnstromen en systemen samenbrengen binnen één geïntegreerde internationale architectuur. Het programma omvat zeven logistieke platforms in vijf Europese landen: Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Portugal, Italië en Duitsland. Daarmee standaardiseert Decathlon zijn Europese supply chain en wil het tegelijk de werkomstandigheden in de magazijnen verbeteren.

Hardis Supply Chain en Pandora moderniseren samen wereldwijde supply chain

Hardis Supply Chain, een dochteronderneming van Hardis Group en wereldwijd leverancier van supply chain software, heeft een strategisch partnership gesloten met Pandora voor een internationale transformatie van het warehouse management systeem (WMS) van de retailer. De samenwerking moet het internationale juwelenmerk helpen de magazijnactiviteiten in verschillende regio’s te moderniseren en te standaardiseren, als onderdeel van een bredere end-to-end transformatie van de supply chain.

Still en Colruyt automatiseren het laden en lossen

Still heeft in nauwe samenwerking met Colruyt het laden en losse van trailers geautomatiseerd. De hoofdrol is weggelegd voor de Still AXL 15 iGo, de autonome pallettruck waarvan Colruyt al twintig exemplaren in gebruik heeft. Na vier jaar van doorlopend innoveren en testen is daarmee een oplossing ontwikkeld waarbij twee autonome pallettrucks in staat zijn binnen 35 minuten een complete trailer te lossen.

Getac introduceert CommandCore: robuuste oplossing voor dronebesturing in veeleisende omgevingen

Getac, leverancier van robuuste mobiele technologie en intelligente video-oplossingen, kondigt de lancering aan van CommandCore, een nieuwe robuuste oplossing voor dronebesturing op afstand. Met CommandCore kunnen gebruikers de robuuste hardware van Getac combineren met sectorgerichte accessoires, payloads en software. Zo ontstaat een flexibele besturingsoplossing voor UAV’s, USV’s en UGV’s die kan worden afgestemd op uiteenlopende operationele scenario’s en uitdagende werkomgevingen, zoals bij defensie, openbare veiligheid en de nutssector.

Darwin Drones lanceert Eyesee Air voor geautomatiseerde inventarisatie

Darwin Drones, de Franse ontwikkelaar en leverancier van de drone-inventarisatieoplossing Eyesee, kondigt de lancering aan van Eyesee Air, een hardware-onafhankelijke autonome drone-oplossing voor inventarisatie. Door de softwarewaarde los te koppelen van de hardware maakt Eyesee Air het mogelijk op elke locatie een autonome drone-oplossing voor inventarisatie uit te rollen, ongeacht de grootte, lay-out of telfrequentie. Het businessmodel past zich daarbij aan de werkelijke behoeften van elke locatie aan, of het nu gaat om één productiemagazijn of een wereldwijd distributienetwerk met meerdere vestigingen.

Collect&Go levert boodschappen aan huis met onbemand elektrisch voertuig

Collect&Go, de online boodschappendienst van Colruyt Group, heeft het 100% elektrisch onbemande wagentje voorgesteld dat vanaf midden mei tot augustus 2026 in het stadscentrum van Leuven boodschappen aan huis zal leveren. Het gaat om het eerste onbemande voertuig in België dat de openbare weg opgaat en zich daarbij niet aan een vast traject houdt. Het voortuig wordt via het 5G-netwerk van Telenet group bestuurd en van op afstand gecontroleerd om de veiligheid te garanderen. De technologie moet een antwoord bieden op de veranderende mobiliteitsnoden in de stad en op de uitdagingen die aanhuislevering in een stadscontext met zich meebrengt.

Driving continuous improvement forward: Lean Festival 2026

In today’s fast-evolving business environment, staying ahead means embracing innovation while continuously refining processes. Lean management and Lean Six Sigma remain powerful methodologies to drive efficiency and quality—but what happens when you combine them with the latest advancements in AI and machine learning?

Aflofarm Farmacja Polska heeft hoogbouwmagazijn uitgebreid met Kardex Mlog

Het Poolse farmaceutische bedrijf Aflofarm Farmacja Polska uit Pabianice, ten zuidwesten van Łódź, heeft een beroep gedaan op integrator Kardex Mlog om drie extra gangpaden toe te voegen aan zijn bestaande automatische hoogbouwmagazijn. Ook een ‘loop’ in het pallettransportsysteem en de aansluiting op het bestaande magazijn maakten onderdeel uit van de opdracht. Daarnaast moderniseerde Kardex Mlog het pallettransportsysteem in de productiezone. De investering heeft 20.016 nieuwe palletlocaties opgeleverd, wat een verdubbeling inhoudt van de opslagcapaciteit en de performance. Het project dat in augustus 2024 van start ging, werd in 2025 voltooid.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.