Drie jaar Belgische kilometerheffing, geen feest volgens UPTR

Sinds 1 april 2016 kent België drie gewestelijke tolgebieden voor vrachtvervoer van meer dan 3,5 ton. Daarbij moeten alle vrachtwagens met een maximaal toegelaten massa van meer dan 3,5 ton een constant ingeschakelde On Board Unit (OBU) aan boord hebben wanneer ze op de openbare weg rijden.

Weldra mag de tolheffing drie kaarsjes uitblazen. Allesbehalve een reden om te vieren, zo meent de UPTR (de Unie van Professionele Transporteurs en Logistieke ondernemers).

1,6 miljard euro op 12 jaar: dat is volgens een schatting van Viapass de kostprijs van het eerste interoperabele Europese systeem voor kilometerheffing door middel van OBU’s. UPTR wijst erop dat dat bedrag enkel de kosten omvat voor de inning van de heffing door de private operatoren en geen rekening houdt met de lonen van ambtenaren en lokale controleurs, noch met de werkingskosten van Viapass, noch met de erelonen van advocaten.
 
UPTR noemt het bovendien “een toppunt van ironie” dat de OBU van de ‘single services provider’ Satellic (waarvan de installatie in alle Europese vrachtwagens voor 1 april 2016 verplicht werd), nog steeds niet EETS (European Electronic Toll System) erkend is. De OBU’s van Satellic zouden enkel dienen voor de inning van de Belgische kilometerheffing en dus zelf niet interoperabel zijn.
 
Verder betreurt UPTR het dat Viapass nog steeds geen nuttige economische of ecologische cijfers verstrekt. Zo zou er geen informatie zijn over de gemiddelde of mediaankosten van de kilometerheffing die een transportonderneming moet betalen voor elk van zijn voertuigen die aan zijn transportvergunning gelieerd zijn. Ook is er geen informatie over de CO2-uitstoot van vrachtwagens, hoewel hun kilometers gekend zijn. Evenmin zou Viapass informeren over NOx en fijn stof, hoewel de euro-normen van alle vrachtwagens gekend zijn.
UPTR vraagt zich dan ook af waarom transporteurs een – duur – systeem financieel moeten ondersteunen waarmee de lokalisatie van alle vrachtwagens gekend is, ongeacht of ze zich op het tolnetwerk of daarbuiten bevinden.
 
Nog volgens de UPTR bracht de invoering van het systeem voor transporteurs een hele “rommelboel” met zich mee. De Unie somt de euvels zelf als volgt op:
“de creatie van werkgelegenheid in callcenters (die, in april 2016, gelegen waren te Maastricht en Carcassonne);”
“het ‘gratis’ telefoonnummer ‘dubbel nul’ dat uiteindelijk toch vaak betalend is;”
“OBU’s die het (illegale) gebruik van de meest eenvoudige GPS-stoorzenders niet kunnen detecteren;”
“duizenden slecht werkende OBU’s die vervangen moeten worden;”
“miljoenen euro’s aan onterechte boetes;”
“een waanzinnig boetesysteem;”
“een controlesysteem dat niet gehomologeerd is;”
“honderden administratieve en gerechtelijke beroepsprocedures…” 
Tot slot vindt de UPTR het niet verbazingwekkend dat “de Rechtbank van Eerste Aanleg in Namen onlangs heeft besloten een vraag te stellen aan het Grondwettelijk Hof om te weten welke houding zij moet aannemen in de honderden aangespannen procedures inzake betwiste boetes...”

Recente nieuwsberichten

Load Performance Indicator moet transportcapaciteit beter helpen benutten

Topsector Logistiek, een Nederlands samenwerkingsverband tussen het bedrijfsleven, de overheid en kennisinstellingen om de logistieke sector in Nederland te verduurzamen en versterken, lanceert de Load Performance Indicator (LPI) nu ook online voor vervoerders en verladers. Met de nieuwe LPI-tool wordt het voor logistieke bedrijven mogelijk zelfstandig en laagdrempelig hun transportprestaties te analyseren. Via https://lpi.topsectorlogistiek.nl kunnen zij hun eigen LPI berekenen en direct inzicht krijgen in de efficiëntie van hun ritten. Voor verdere verdieping en het structureel verbeteren van prestaties is aanvullende kosteloze analyse en begeleiding mogelijk.

Alax Automation wordt Dymation Benelux

Alax Automation, een Belgisch bedrijf dat deel uitmaakt van de Tesya Group en gespecialiseerd is in fabrieksconsultancy en digitalisering, kondigt zijn transformatie aan naar Dymation Benelux. Onder het merk Dymation wil het bedrijf een nieuwe fase in zijn groeitraject aanboren en zijn aanwezigheid in de Benelux versterken.

FFG Flensburger optimaliseert productiebevoorrading met Jungheinrich

FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) heeft Jungheinrich het contract toegewezen voor de bouw van een geautomatiseerd centraal magazijn in Flensburg (Duitsland). Met dit project, dat deel uitmaakt van de strategische ontwikkeling van Fabriek 3, wil de Duitse fabrikant van legervoertuigen zijn interne productiecapaciteit op lange termijn vergroten.

Gedaan met de vaste werkplek in industrie en logistiek?

In fabrieken, magazijnen of zorginstellingen brengen medewerkers een groot deel van hun tijd door met voortdurend heen en weer lopen tussen productie-, opslag- of voorbereidingszones. Afhankelijk van de omgeving kan dat oplopen tot 15 à 18 kilometer per dag (23.000 stappen). Die bewegingen hebben een directe invloed op de prestaties van die locaties, denk maar aan ‘lege’ verplaatsingen, het zoeken naar gereedschap of informatie, onderbrekingen in de werkstroom en toenemende vermoeidheid aan het eind van de dag.

Ook hebben ze structurele gevolgen voor de arbeidsomstandigheden. De vele verplaatsingen en de bijbehorende fysieke belasting kunnen leiden tot aandoeningen van het spier- en skeletstelsel, die vaak worden genoemd als een van de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim in de industrie en de logistiek. In sommige gevallen kan lopen tot wel een derde van de effectieve werktijd in beslag nemen.

Van der Wal schakelt Descartes in voor vrachtzichtbaarheid

De internationale transport- en logistiek dienstverlener Van der Wal heeft gekozen voor Descartes MacroPoint, het platform van Descartes Systems Group voor realtime zichtbaarheid van vrachtvervoer. De oplossing moet de verladers van Van der Wal realtime inzicht geven in vracht die zich door heel Europa verplaatst. Daarnaast zal de oplossing de duurzaamheidsinitiatieven van de logistiek dienstverlener helpen te versterken door transportmiddelen optimaal te benutten.

Telepass erkend als aanbieder voor vrachtwagenheffing in Nederland

In Nederland heeft de RDW (Dienst Wegverkeer) Telepass toegelaten als aanbieder voor de vrachtwagenheffing die er vanaf 1 juli 2026 wordt toegepast. Daarmee is Telepass de tweede EETS-aanbieder die alle toelatingsstappen succesvol heeft doorlopen. EETS staat voor European Electronic Toll System. EETS-aanbieders leveren tolkastjes die de kilometers voor de vrachtwagenheffing registreren. Vanaf 1 juli moeten alle vrachtwagens een tolkastje aan boord hebben om de vrachtwagenheffing in Nederland te kunnen betalen.

EPG en Microsoft focussen op AI-gestuurde supply chain technologie

EPG (Ehrhardt Partner Group) werkt samen met Microsoft om naar eigen zeggen “wereldwijd het volgende tijdperk van AI-gestuurde supply chain-technologie in te luiden”. Centraal in de samenwerking staat de AI-native omgeving EPG Aura, die wereldwijd via het schaalbare cloudplatform Microsoft Azure wordt aangeboden. Dat moet een nieuwe technologische basis leggen voor het intelligente, datagestuurde beheer van complexe supply chains. Als een van de eerste Microsoft-partnerbedrijven op het vlak van supply chain execution zegt EPG een pioniersrol te willen spelen bij het vormgeven van de volgende generatie AI-native supply chain-platforms. Met Microsoft Azure biedt EPG zijn klanten naast de eigen EPX-hosting (Ehrhardt Partner Xtended) ook een extra cloudhostingoptie.

Siemens en KION digitaliseren samen de supply chain

Siemens en KION zijn een strategisch partnership aangegaan om complexe intralogistieke processen te digitaliseren. Het doel bestaat erin de bedrijfsprocessen beter voorspelbaar en flexibeler te maken en tegelijkertijd de productiviteit en veerkracht te verbeteren. Het partnership richt zich op intelligente magazijnen waarin de digitale en fysieke wereld samenkomen. Camera’s en sensoren ‘on site’ leggen enorme hoeveelheden data vast die met behulp van artificiële intelligentie (AI) worden geanalyseerd. Die data vormen de basis van een digitale tweeling voor individuele machines, complete systemen en volledige magazijnen, waardoor end-to-end processimulaties mogelijk worden. Dat betekent dat logistieke bedrijven virtueel kunnen testen hoe wijzigingen in de magazijn lay-out de totale doorvoer beïnvloeden.

Online tool maakt pickactiviteit in 2D en 3D zichtbaar

Jeroen van den Berg Consulting heeft een online warehouse heatmap ontwikkeld die de pickactiviteit in magazijnen inzichtelijk moet maken in zowel 2D als 3D.

Colruyt en Stad Antwerpen gaan voor duurzamere bevoorrading van stadswinkels

Colruyt Group en Stad Antwerpen hebben een charter ondertekend dat zich richt op meer dialoog rond leveringen en daarmee hun beider engagement moet weergeven om samen concrete logistieke knelpunten aan te pakken. Met de samenwerking willen beide partijen de basis leggen voor een structureel overleg en een toekomstgericht, leefbaar logistiek model voor stadswinkels. Dat moet leiden tot voordelen voor zowel omwonenden en klanten als voor de stad en de supermarkt zelf. Antwerpen is de eerste stad die dit engagement aangaat. De samenwerking moet volgens de initiatiefnemers uitgroeien tot een inspirerend voorbeeld voor andere steden en gemeenten in België.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.