Bijna 75% van consumptiegoederen- en retailsector wendt zich tot regionale leveranciers bij ontwrichting

Consumptiegoederen

Bedrijven actief in de sector van consumptiegoederen en retail (CPR) diversifiëren en richten hun supply chain-netwerken lokaal in om het hoofd te kunnen bieden aan de ‘last-mile delivery’-uitdagingen, de verwachtingen op het gebied van ‘quick commerce’ en om voorraaduitval tijdens de drukke eindejaarsperiode te voorkomen. Bijna 8 op de 10 (79%) CPR-bedrijven diversifiëren tegenwoordig hun leveranciersbestand, waarbij 71% actief investeert in regionalisering en lokalisering. Ruim 4 op 5 (83%) van de organisaties investeert bijvoorbeeld actief in ‘friendshoring’, een groeiende handelspraktijk waarbij supply chain-netwerken zich richten op landen die als politieke en economische bondgenoten worden beschouwd, om de blootstelling aan risico’s verder te beperken. Dat blijkt uit het meest recente rapport van het Capgemini Research Institute, ‘Illuminating the path: Building resilient and efficient supply chains in the consumer products and retail industry’, waarin wordt onderzocht hoe CPR-organisaties hun supply chain-strategie transformeren om veerkracht, efficiëntie en duurzaamheid in hun bedrijf in te bouwen.

Volgens het rapport worden wereldwijde supply chains momenteel bedreigd door een groot aantal factoren, waaronder inflatie, geopolitieke spanningen, te grote afhankelijkheid van bepaalde landen voor onderdelen, fluctuerende vrachttarieven en congestie in havens. Meer dan driekwart (77%) van de CPR-organisaties zegt dat geopolitieke kwesties de kosten en efficiëntie van supply chains beïnvloeden. Tegen die achtergrond kwam het rapport tot de conclusie dat ‘nearshoring’ en binnenlandse sourcing aan belang winnen nu organisaties een evenwicht tussen kosten en veerkracht proberen te vinden.

Verwacht wordt dat offshore inkoop tegen 2025 wereldwijd met 7% zal afnemen, terwijl nearshoring en binnenlandse sourcing met respectievelijk 4% en 3% zullen toenemen. Noord-Amerika voert de trend van nearshoring aan, met een verwachte stijging van nearshore inkoop met 9% in termen van dollarwaarde, een stijging van 4% in binnenlandse inkoop en een daling van 15% in offshore inkoop tegen 2025.

“Omdat verstoringen in de supply chain nieuwe uitdagingen blijven vormen voor ondernemingen in de consumptiegoederen- en retailsector, passen zij hun inkoopstrategieën aan om veerkracht op te bouwen. Door een evenwicht te vinden tussen kostenefficiëntie en veerkracht en tegelijkertijd te focussen op duurzaamheid en de circulaire economie, komen we een heel eind in het opzetten van supply chains die klaar zijn voor de toekomst en die winstgevende groei kunnen stimuleren”, aldus Lindsey Mazza, global retail lead bij Capgemini. “Om zich aan te passen en te gedijen, moeten CPR-organisaties zich ook richten op de voorbereiding op de feestdagen, die een winstgevende maar uitdagende periode kunnen zijn. Voorraden optimaliseren, supply chain-netwerken lokaal inrichten en alternatieve fulfilment-opties onderzoeken, kunnen bedrijven helpen om in deze periode beter voorbereid te zijn en aan de verwachtingen van de consument te voldoen. Technologie en data zullen daarbij een sleutelrol spelen, of het nu gaat om de vraag te helpen bepalen, magazijnen te automatiseren, de klantervaring te verbeteren of voor efficiënt fulfilment te zorgen.”

Voorraadtekorten verwacht

Seizoensgebondenheid is een belangrijk aandachtspunt voor bedrijven actief in consumptiegoederen en retail. Onder de belangrijkste problemen die CPR-ondernemingen tijdens de feestdagen van 2023 verwachten, denkt 42% dat ze te maken zullen krijgen met voorraadproblemen of producttekorten, 38% verwacht late leveringen aan hun klanten als gevolg van vertraagde import en 35% van de ondernemingen voorziet een tekort aan arbeidskrachten.

Hogere kostenefficiëntie bovenaan de agenda

Volgens het rapport van Capgemini blijven bedrijven in 2023 voorzichtig optimistisch. CPR-organisaties richten zich op het opbouwen van kostenefficiëntie in supply chains met behulp van een betere planning, procesverbetering en automatisering. Voor 42% van de CPR-organisaties staat het verbeteren van de kostenefficiëntie van de supply chain bovenaan de agenda voor de komende 12-18 maanden.

Om dat te bereiken is de overgrote meerderheid (82%) van de CPR-organisaties echter van mening dat hun supply chain aanzienlijk zal moeten veranderen. Verder geven bijna negen op de tien (86%) van de organisaties aan dat data en technologie een sleutelrol moeten spelen bij het veiligstellen van die transformatie. Van de technologieën die worden toegepast, geïmplementeerd en geschaald, voeren data management (56%), cloud computing (55%) en automatisering (52%) de boventoon als prioriteiten om kostenbesparingen te realiseren en inkomsten te verhogen.

Duurzaamheid blijft belangrijk, maar …

Driekwart van de bevraagde CPR-organisaties geeft aan dat ze bewust inspanningen leveren om duurzamer te worden. Ook erkennen bijna negen op de tien bedrijven (86%) dat ethische en verantwoorde inkoop, transport en productie essentieel zijn voor concurrentievoordeel. Bij de peiling in 2020 bedroeg dat percentage slechts 69%.

Toch heeft minder dan de helft van de bedrijven al duurzaamheidsinitiatieven ontplooid en uitgebreid, waarbij slechts 49% dat heeft gedaan voor verantwoorde inkoop, 45% voor circulair productontwerp en 45% voor recycleerbare verpakking. Hoewel dat een verbetering is ten opzichte van het niveau in 2020, laat het onderzoek zien dat de gemiddelde investeringen in duurzaamheid als percentage van de omzet licht zijn gedaald ten opzichte van 2020.

Hulp van data en analytics

De volatiele consumentenvraag beheren en tegelijkertijd de focus terugbrengen naar kostenefficiëntie is tegenwoordig een belangrijke prioriteit voor CPR-bedrijven. Naast strategische sourcing-strategieën benadrukt het rapport dat data en analytics zullen helpen om vraagvoorspelling, fulfilment en klantervaring te verbeteren. Het zal ook product- en portfolio-optimalisering en automatisering mogelijk maken, vooral in productie en opslag, wat kan leiden tot een verhoging van zowel de omzet als de marges. Het toepassen van de principes van de circulaire economie en meer transparantie in de supply chain kunnen hen helpen om duurzaamheidsdoelstellingen te halen.

Onderzoeksmethodologie

Het Capgemini Research Institute peilde in augustus en september 2023 bij 300 organisaties in de sector van consumptiegoederen en retail naar hun aanpak van de uitdagingen in de supply chain. Daarnaast werden diepte-interviews gehouden met senior executives uit de sector.

Foto: Pixabay

Recente nieuwsberichten

De 5 grote uitdagingen van koel- en vriesmagazijnen

(Advertorial) Bedrijven in de koel- en vriessector werken al tientallen jaren aan de optimale complexe supply chain, die nodig is om producten gekoeld te houden, tot en met de eindbestemming. Uiteraard blijven er altijd risicovolle situaties, met ernstige financiële veiligheidsgevolgen als ze niet worden aangepakt.

Via Chassé vervangt Excel door datagedreven containerplanning

Via Chassé is een Nederlandse groothandel in kantoorartikelen en hobbymaterialen die levert aan retailketens in heel Europa. De groothandel heeft zijn containerplanning geautomatiseerd met Metrica van Jeroen van den Berg Consulting. De oplossing vervangt de bestaande Excel-aansturing en ondersteunt de wekelijkse planning van veertig tot zestig containers.

Jungheinrich speelt met PowerCube in op eisen van moderne logistiek

Jungheinrich heeft een geautomatiseerd opslagsysteem voor compacte containers ontwikkeld: de PowerCube. Daarmee wil de aanbieder van intralogistieke oplossingen beantwoorden aan de behoefte van (e-commerce)magazijnen: door de opslagdichtheid te maximaliseren en de orderverwerking te versnellen, moet de PowerCube ervoor zorgen dat magazijnen meer goederen kunnen verwerken in minder tijd en minder ruimte.

Eutraco slaat nieuwe weg in

De Belgische logistieke groep Eutraco gaat een nieuwe fase in. Serge Gregoir verwerft alle aandelen van de groep en voert een kapitaalsverhoging uit ten belope van tien miljoen euro. De financiering wordt gedragen door een combinatie van eigen middelen en langetermijnfinanciering via financiële partners. Er treden geen externe aandeelhouders of investeringsfondsen toe tot de onderneming.

Still stelt vier nieuwe magazijntrucks voor

Still breidt zijn portfolio aan magazijntechnologie verder uit met de introductie en doorontwikkeling van de EXV 14-20 en EXP 14-20 hoogheffende pallettrucks en de EXH 14 en EXH-S 20-25 pallettrucks. Daarbij moeten geoptimaliseerde functies, technologieën, veiligheidsvoorzieningen en innovaties de trucks veiliger, efficiënter en geschikter maken.

Transuniverse neemt het leeuwendeel van Ziegler België over

Transuniverse Forwarding, met hoofdzetel in Wondelgem (Gent), heeft de meeste van de activiteiten van Ziegler België overgenomen. Met de overname groeit de omzet van Transuniverse met ruim een derde en breidt het transport- en logistiekbedrijf zijn dienstenaanbod aanzienlijk uit, vooral op het vlak van douane, logistiek en maritieme expeditie.

Nieuwe Linde Ri: dé reachtruck voor standaardtoepassingen

(Advertorial) De Linde Ri is de nieuwste telg onder de Linde reachtrucks. Deze zeer toegankelijke reachtruck blinkt uit in compactheid dankzij zijn geïntegreerde Li-ionbatterij. Die zorgt ervoor dat de truck in compacte magazijnen kan worden ingezet, en voldoende kracht heeft om alle standaardtoepassingen naadloos uit te voeren.

Kermené traceert flows met ZetesMedea Shipping Verification

Het Franse bedrijf Kermené is actief in de agrovoedingssector en levert als exclusief toeleverancier vers vlees en vleeswaren aan alle supermarkten van E.Leclerc. Om de beveiliging van zijn flows en operationele prestaties naar een hoger niveau te tillen ging Kermené een strategische samenwerking aan met Zetes, leverancier van traceerbaarheid- en automatiseringsoplossingen. Daarbij wordt ZetesMedea Shipping Verification in alle productiefaciliteiten van Kermené uitgerold.

Vaillant beheerst logistieke vloot met 1.600 smart trackers van Sensolus

Vaillant, producent van verwarmingsketels en warmtepompsystemen, heeft zijn interne vloot van 1.600 logistieke trolleys en treinen uitgerust met smart trackers van het Gentse Sensolus. Die technologie geeft Vaillant objectief inzicht in de locatie, beschikbaarheid en benutting van zijn logistieke assets en zorgt ervoor dat manuele tellingen in Excel overbodig zijn. Verder helpt de oplossing logistieke verstoringen te voorkomen en zou ze al zo’n 30.000 euro aan investeringskosten hebben vermeden.

Triple A Logistics tekent voor schaalbare logistiek met Costo

Triple A Logistics uit het Noord-Hollandse Middenmeer, gespecialiseerd in fashionlogistiek, verzorgt de verwerking en distributie van de producten van een aantal grote kledingmerken. Als een gevolg van zijn groei staat het bedrijf voor verschillende uitdagingen in het logistieke proces: de bestaande magazijnen zitten zo goed als vol en zowel pickprocessen als throughput staan onder druk. Om verder te kunnen groeien gaf Triple A Logistics aan Costo Intralogistics de opdracht om een systeem te ontwerpen dat in de toekomst meer orders kan verwerken zonder te hoeven uitbreiden.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.