Belgische CEO’s zijn optimistisch, maar hebben toch kopzorgen

Maar liefst 82% van de Belgische CEO’s denkt dat de globale economische groei in 2021 zal verbeteren, tegenover 22% in 2020. Dat blijkt uit de 24ste editie van de CEO Survey, een onderzoek dat PwC in januari en februari 2021 voerde bij ruim 5.050 CEO’s wereldwijd, onder wie 50 Belgische.

Ondanks het optimisme over economisch herstel maakt de Belgische CEO zich toch ook zorgen, onder meer over cyberveiligheid, de digitale transformatie en de klimaatverandering. Een opvallende vaststelling is dat Belgische CEO’s meer bezorgd zijn voor overregulering en beleidsonzekerheid dan voor een nieuwe gezondheidscrisis.
 
In tegenstelling tot PwC’s onderzoek van vorig jaar, waar CEO’s zich erg pessimistisch uitlieten over de economische groeiverwachtingen, denkt 82% van de Belgische CEO’s nu dat de globale economische groei in 2021 zal verbeteren. Dat is meer uitgesproken dan bij hun collega’s wereldwijd (76%) en dan bij collega’s in buurlanden zoals Nederland (72%), Frankrijk (59%) en Duitsland (80%). Datzelfde optimisme is ook te zien in de vooruitzichten van het eigen bedrijf, een trend die zowel in België als globaal merkbaar is. In België zegt 86% van de CEO’s dat ze er vertrouwen in hebben dat hun omzet volgend jaar zal toenemen (vergeleken met 85% wereldwijd). 88% zegt de komende drie jaar met veel vertrouwen tegemoet te gaan (net zoals 88% CEO’s wereldwijd).
 
Ondanks hun vertrouwen in het economische herstel zijn CEO’s zich bewust van de externe gevaren die hun bedrijf bedreigen. Belgische CEO’s zijn eerder terughoudend als het aankomt op wat de overheid zou kunnen ondernemen om de huidige uitdagingen het hoofd te bieden. Dat verklaart ook waarom zij overregulering, beleidsonzekerheid, populisme en geopolitieke onzekerheid als grootste bedreigingen noemen. Belgische CEO’s zijn zelfs meer bezorgd voor overregulering en beleidsonzekerheid dan voor een pandemie of een andere gezondheidscrisis, terwijl dit laatste wél als grootste bedreiging wordt gezien door CEO’s wereldwijd (52%).
 
Door de toenemende cyberdreigingen vorig jaar verklaren Belgische CEO’s wel dat cyberaanvallen hun het meeste zorgen baren, waarbij 62% aangeeft “extreem bezorgd” te zijn. Dat is een stijging met 29 procentpunten in vergelijking met vorig jaar. Nog een bedreiging die aan een steile opmars bezig is, is het verspreiden van desinformatie (34%, tegenover 29% vorig jaar). De toename van precies die twee bedreigingen valt samen met de snelle toename van de digitale transformatie in onze bedrijven vorig jaar, en het ziet er volgens PwC niet naar uit dat die trend snel zal afremmen: 56% van de Belgische CEO’s zegt zijn investeringen in digitale transformatie met 10% of meer te willen verhogen. De groeiende bezorgdheid omtrent cyberaanvallen hebben echter nog niet tot concrete acties geleid: slechts 28% van de Belgische CEO’s voorziet extra investeringen (10% of meer) in cyberveiligheid of privacy.
 
De bezorgdheid van Belgische bedrijfsleiders over de klimaatverandering is veel minder sterk gewijzigd. Zo is 28% (vorig jaar 27%) van de CEO’s daar extreem bezorgd over, wat gelijkloopt met CEO’s wereldwijd (30%). Voor Belgische CEO’s staat klimaatverandering pas op de achtste plaats als het over bedreiging van de groei gaat. Ook wereldwijd plaatsen CEO’s klimaatverandering maar op de negende plaats. Eén op vijf van de Belgische CEO’s geeft zelf aan helemaal niet of weinig ongerust te zijn over klimaatverandering, wat lager is dan het wereldwijde gemiddelde van 28%. Het is mogelijk dat klimaatopwarming niet als onmiddellijke bedreiging voor groei wordt aanzien, in tegenstelling tot de pandemie, overregulering of cyberbedreigingen.
 
Ook vindt 50% van de Belgische CEO’s dat hun organisatie meer moet doen om hun milieu-impact te meten, wat opvallend meer is dan bij CEO’s wereldwijd (39%). Verder vindt 52% dat hun organisatie daarover meer moet rapporteren, wat opnieuw hoger ligt dan het globale gemiddelde (43%). Toch heeft 55% van de Belgische CEO’s klimaatrisico’s nog niet in acht genomen in hun strategisch risicobeheer. Dat is volgens de onderzoekers verontrustend, aangezien klimaatverandering steeds meer fysieke en transitie risico’s inhoudt. Terwijl 42% van de Belgische CEO’s van plan is te investeren in duurzaamheidsinitiatieven ten gevolge van COVID-19, voorziet bijna één op vijf geen aanpassingen.
 
Het volledige onderzoeksrapport vindt u op www.pwc.be/ceosurvey

Grafiek: PwC

Recente nieuwsberichten

Load Performance Indicator moet transportcapaciteit beter helpen benutten

Topsector Logistiek, een Nederlands samenwerkingsverband tussen het bedrijfsleven, de overheid en kennisinstellingen om de logistieke sector in Nederland te verduurzamen en versterken, lanceert de Load Performance Indicator (LPI) nu ook online voor vervoerders en verladers. Met de nieuwe LPI-tool wordt het voor logistieke bedrijven mogelijk zelfstandig en laagdrempelig hun transportprestaties te analyseren. Via https://lpi.topsectorlogistiek.nl kunnen zij hun eigen LPI berekenen en direct inzicht krijgen in de efficiëntie van hun ritten. Voor verdere verdieping en het structureel verbeteren van prestaties is aanvullende kosteloze analyse en begeleiding mogelijk.

Alax Automation wordt Dymation Benelux

Alax Automation, een Belgisch bedrijf dat deel uitmaakt van de Tesya Group en gespecialiseerd is in fabrieksconsultancy en digitalisering, kondigt zijn transformatie aan naar Dymation Benelux. Onder het merk Dymation wil het bedrijf een nieuwe fase in zijn groeitraject aanboren en zijn aanwezigheid in de Benelux versterken.

FFG Flensburger optimaliseert productiebevoorrading met Jungheinrich

FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) heeft Jungheinrich het contract toegewezen voor de bouw van een geautomatiseerd centraal magazijn in Flensburg (Duitsland). Met dit project, dat deel uitmaakt van de strategische ontwikkeling van Fabriek 3, wil de Duitse fabrikant van legervoertuigen zijn interne productiecapaciteit op lange termijn vergroten.

Gedaan met de vaste werkplek in industrie en logistiek?

In fabrieken, magazijnen of zorginstellingen brengen medewerkers een groot deel van hun tijd door met voortdurend heen en weer lopen tussen productie-, opslag- of voorbereidingszones. Afhankelijk van de omgeving kan dat oplopen tot 15 à 18 kilometer per dag (23.000 stappen). Die bewegingen hebben een directe invloed op de prestaties van die locaties, denk maar aan ‘lege’ verplaatsingen, het zoeken naar gereedschap of informatie, onderbrekingen in de werkstroom en toenemende vermoeidheid aan het eind van de dag.

Ook hebben ze structurele gevolgen voor de arbeidsomstandigheden. De vele verplaatsingen en de bijbehorende fysieke belasting kunnen leiden tot aandoeningen van het spier- en skeletstelsel, die vaak worden genoemd als een van de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim in de industrie en de logistiek. In sommige gevallen kan lopen tot wel een derde van de effectieve werktijd in beslag nemen.

Van der Wal schakelt Descartes in voor vrachtzichtbaarheid

De internationale transport- en logistiek dienstverlener Van der Wal heeft gekozen voor Descartes MacroPoint, het platform van Descartes Systems Group voor realtime zichtbaarheid van vrachtvervoer. De oplossing moet de verladers van Van der Wal realtime inzicht geven in vracht die zich door heel Europa verplaatst. Daarnaast zal de oplossing de duurzaamheidsinitiatieven van de logistiek dienstverlener helpen te versterken door transportmiddelen optimaal te benutten.

Telepass erkend als aanbieder voor vrachtwagenheffing in Nederland

In Nederland heeft de RDW (Dienst Wegverkeer) Telepass toegelaten als aanbieder voor de vrachtwagenheffing die er vanaf 1 juli 2026 wordt toegepast. Daarmee is Telepass de tweede EETS-aanbieder die alle toelatingsstappen succesvol heeft doorlopen. EETS staat voor European Electronic Toll System. EETS-aanbieders leveren tolkastjes die de kilometers voor de vrachtwagenheffing registreren. Vanaf 1 juli moeten alle vrachtwagens een tolkastje aan boord hebben om de vrachtwagenheffing in Nederland te kunnen betalen.

EPG en Microsoft focussen op AI-gestuurde supply chain technologie

EPG (Ehrhardt Partner Group) werkt samen met Microsoft om naar eigen zeggen “wereldwijd het volgende tijdperk van AI-gestuurde supply chain-technologie in te luiden”. Centraal in de samenwerking staat de AI-native omgeving EPG Aura, die wereldwijd via het schaalbare cloudplatform Microsoft Azure wordt aangeboden. Dat moet een nieuwe technologische basis leggen voor het intelligente, datagestuurde beheer van complexe supply chains. Als een van de eerste Microsoft-partnerbedrijven op het vlak van supply chain execution zegt EPG een pioniersrol te willen spelen bij het vormgeven van de volgende generatie AI-native supply chain-platforms. Met Microsoft Azure biedt EPG zijn klanten naast de eigen EPX-hosting (Ehrhardt Partner Xtended) ook een extra cloudhostingoptie.

Siemens en KION digitaliseren samen de supply chain

Siemens en KION zijn een strategisch partnership aangegaan om complexe intralogistieke processen te digitaliseren. Het doel bestaat erin de bedrijfsprocessen beter voorspelbaar en flexibeler te maken en tegelijkertijd de productiviteit en veerkracht te verbeteren. Het partnership richt zich op intelligente magazijnen waarin de digitale en fysieke wereld samenkomen. Camera’s en sensoren ‘on site’ leggen enorme hoeveelheden data vast die met behulp van artificiële intelligentie (AI) worden geanalyseerd. Die data vormen de basis van een digitale tweeling voor individuele machines, complete systemen en volledige magazijnen, waardoor end-to-end processimulaties mogelijk worden. Dat betekent dat logistieke bedrijven virtueel kunnen testen hoe wijzigingen in de magazijn lay-out de totale doorvoer beïnvloeden.

Online tool maakt pickactiviteit in 2D en 3D zichtbaar

Jeroen van den Berg Consulting heeft een online warehouse heatmap ontwikkeld die de pickactiviteit in magazijnen inzichtelijk moet maken in zowel 2D als 3D.

Colruyt en Stad Antwerpen gaan voor duurzamere bevoorrading van stadswinkels

Colruyt Group en Stad Antwerpen hebben een charter ondertekend dat zich richt op meer dialoog rond leveringen en daarmee hun beider engagement moet weergeven om samen concrete logistieke knelpunten aan te pakken. Met de samenwerking willen beide partijen de basis leggen voor een structureel overleg en een toekomstgericht, leefbaar logistiek model voor stadswinkels. Dat moet leiden tot voordelen voor zowel omwonenden en klanten als voor de stad en de supermarkt zelf. Antwerpen is de eerste stad die dit engagement aangaat. De samenwerking moet volgens de initiatiefnemers uitgroeien tot een inspirerend voorbeeld voor andere steden en gemeenten in België.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.