Belgische bedrijven volop overtuigd na digitale innovatie

Maar liefst 87% van de bedrijven die voor digitale innovatie kiest, komt tot de vaststelling dat die investering meteen rendement oplevert. Dat blijkt uit de SAP Technobarometer, een onderzoek dat Ipsos – in opdracht van SAP – bij meer dan 130 Belgische bedrijven voerde. De SAP Technobarometer peilt naar de actuele situatie bij bedrijven op het gebied van digitale innovatie en transformatie. SAP polste naar de manier waarop Belgische bedrijfsleiders ermee omgaan en wat digitale innovatie voor hen betekent.

Niet minder dan 87% van de beleidsbepalers bij bedrijven stelde na het doorvoeren van een digitale innovatie dat er tastbare resultaten waren voor het bedrijf. De meest aangehaalde factor voor digitale innovatie is een verhoging van de efficiëntie (55%). Versnellen van het productieproces (26%) en kosten besparen (19%) zijn de andere belangrijke redenen om op verdere digitalisering in te zetten.
Volgens SAP tonen de resultaten bovendien een positieve evolutie ten opzichte van de resultaten uit 2018. Toen was slechts 43% van de Belgische bedrijven met digitale transformatie bezig. Dat cijfer is nu gestegen naar 77%.
 
In Vlaanderen geeft 56% van de bedrijven aan dat ze nieuwe digitale projecten hebben geïmplementeerd; in Brussel en Wallonië slechts 21%. Daartegenover staat dat 31% van de bedrijven in Brussel en Wallonië aangeeft, binnen dit en twee jaar, plannen te hebben om te digitaliseren. Slechts 15% van de Vlaamse bedrijven heeft plannen. Opmerkelijk is dat 48% in Brussel en Wallonië zegt geen plannen te hebben.
Met betrekking tot hun digitale concurrentiepositie zegt één bedrijf op vier voor te liggen op de concurrentie. Bijna 60% zegt gelijke tred te houden en slechts 16% geeft aan achter te lopen op hun sectorgenoten. 
 
Voor 91% van de Belgische bedrijfsleiders staat digitale innovatie in de eerste plaats voor cloud oplossingen. Een resultaat dat in lijn ligt met dat van de vorige editie. Opvallend is echter de stijging van Big Data. In 2018 scoorde alles wat met data te maken had, tussen de 30 en 40%. Vandaag is dat cijfer gestegen naar 77%. 
 
Hoewel bedrijfsleiders overtuigd blijken van digitale innovaties, moeten uiteraard de nodige middelen worden vrijgemaakt. En daar blijkt het schoentje nog vaak te knellen, want 40% van de bedrijven haalt aan dat een beperkt budget hen ervan weerhoudt in de nieuwste digitale technologie te investeren. Naast financiële middelen zijn ook een gebrek aan bekwame mensen (14%) en tijd (14%) de vaakst opgeworpen redenen om niet voor een digitale innovatie te kiezen.
 
Over digitale innovatie wordt bij heel wat bedrijven vaak op het allerhoogste niveau beslist. De CIO (63%) en CEO (50%) zetten het vaakst hun schouders onder digitale innovatie. Wat opvalt, is dat – na het implementeren van de eerste digitale oplossingen – het draagvlak voor soortgelijke projecten groeit. Het aantal CIO’s dat digitale innovatie verder wil doorvoeren, stijgt zo naar 68%, bij CEO’s naar 53%.

Recente nieuwsberichten

Load Performance Indicator moet transportcapaciteit beter helpen benutten

Topsector Logistiek, een Nederlands samenwerkingsverband tussen het bedrijfsleven, de overheid en kennisinstellingen om de logistieke sector in Nederland te verduurzamen en versterken, lanceert de Load Performance Indicator (LPI) nu ook online voor vervoerders en verladers. Met de nieuwe LPI-tool wordt het voor logistieke bedrijven mogelijk zelfstandig en laagdrempelig hun transportprestaties te analyseren. Via https://lpi.topsectorlogistiek.nl kunnen zij hun eigen LPI berekenen en direct inzicht krijgen in de efficiëntie van hun ritten. Voor verdere verdieping en het structureel verbeteren van prestaties is aanvullende kosteloze analyse en begeleiding mogelijk.

Alax Automation wordt Dymation Benelux

Alax Automation, een Belgisch bedrijf dat deel uitmaakt van de Tesya Group en gespecialiseerd is in fabrieksconsultancy en digitalisering, kondigt zijn transformatie aan naar Dymation Benelux. Onder het merk Dymation wil het bedrijf een nieuwe fase in zijn groeitraject aanboren en zijn aanwezigheid in de Benelux versterken.

FFG Flensburger optimaliseert productiebevoorrading met Jungheinrich

FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) heeft Jungheinrich het contract toegewezen voor de bouw van een geautomatiseerd centraal magazijn in Flensburg (Duitsland). Met dit project, dat deel uitmaakt van de strategische ontwikkeling van Fabriek 3, wil de Duitse fabrikant van legervoertuigen zijn interne productiecapaciteit op lange termijn vergroten.

Gedaan met de vaste werkplek in industrie en logistiek?

In fabrieken, magazijnen of zorginstellingen brengen medewerkers een groot deel van hun tijd door met voortdurend heen en weer lopen tussen productie-, opslag- of voorbereidingszones. Afhankelijk van de omgeving kan dat oplopen tot 15 à 18 kilometer per dag (23.000 stappen). Die bewegingen hebben een directe invloed op de prestaties van die locaties, denk maar aan ‘lege’ verplaatsingen, het zoeken naar gereedschap of informatie, onderbrekingen in de werkstroom en toenemende vermoeidheid aan het eind van de dag.

Ook hebben ze structurele gevolgen voor de arbeidsomstandigheden. De vele verplaatsingen en de bijbehorende fysieke belasting kunnen leiden tot aandoeningen van het spier- en skeletstelsel, die vaak worden genoemd als een van de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim in de industrie en de logistiek. In sommige gevallen kan lopen tot wel een derde van de effectieve werktijd in beslag nemen.

Van der Wal schakelt Descartes in voor vrachtzichtbaarheid

De internationale transport- en logistiek dienstverlener Van der Wal heeft gekozen voor Descartes MacroPoint, het platform van Descartes Systems Group voor realtime zichtbaarheid van vrachtvervoer. De oplossing moet de verladers van Van der Wal realtime inzicht geven in vracht die zich door heel Europa verplaatst. Daarnaast zal de oplossing de duurzaamheidsinitiatieven van de logistiek dienstverlener helpen te versterken door transportmiddelen optimaal te benutten.

Telepass erkend als aanbieder voor vrachtwagenheffing in Nederland

In Nederland heeft de RDW (Dienst Wegverkeer) Telepass toegelaten als aanbieder voor de vrachtwagenheffing die er vanaf 1 juli 2026 wordt toegepast. Daarmee is Telepass de tweede EETS-aanbieder die alle toelatingsstappen succesvol heeft doorlopen. EETS staat voor European Electronic Toll System. EETS-aanbieders leveren tolkastjes die de kilometers voor de vrachtwagenheffing registreren. Vanaf 1 juli moeten alle vrachtwagens een tolkastje aan boord hebben om de vrachtwagenheffing in Nederland te kunnen betalen.

EPG en Microsoft focussen op AI-gestuurde supply chain technologie

EPG (Ehrhardt Partner Group) werkt samen met Microsoft om naar eigen zeggen “wereldwijd het volgende tijdperk van AI-gestuurde supply chain-technologie in te luiden”. Centraal in de samenwerking staat de AI-native omgeving EPG Aura, die wereldwijd via het schaalbare cloudplatform Microsoft Azure wordt aangeboden. Dat moet een nieuwe technologische basis leggen voor het intelligente, datagestuurde beheer van complexe supply chains. Als een van de eerste Microsoft-partnerbedrijven op het vlak van supply chain execution zegt EPG een pioniersrol te willen spelen bij het vormgeven van de volgende generatie AI-native supply chain-platforms. Met Microsoft Azure biedt EPG zijn klanten naast de eigen EPX-hosting (Ehrhardt Partner Xtended) ook een extra cloudhostingoptie.

Siemens en KION digitaliseren samen de supply chain

Siemens en KION zijn een strategisch partnership aangegaan om complexe intralogistieke processen te digitaliseren. Het doel bestaat erin de bedrijfsprocessen beter voorspelbaar en flexibeler te maken en tegelijkertijd de productiviteit en veerkracht te verbeteren. Het partnership richt zich op intelligente magazijnen waarin de digitale en fysieke wereld samenkomen. Camera’s en sensoren ‘on site’ leggen enorme hoeveelheden data vast die met behulp van artificiële intelligentie (AI) worden geanalyseerd. Die data vormen de basis van een digitale tweeling voor individuele machines, complete systemen en volledige magazijnen, waardoor end-to-end processimulaties mogelijk worden. Dat betekent dat logistieke bedrijven virtueel kunnen testen hoe wijzigingen in de magazijn lay-out de totale doorvoer beïnvloeden.

Online tool maakt pickactiviteit in 2D en 3D zichtbaar

Jeroen van den Berg Consulting heeft een online warehouse heatmap ontwikkeld die de pickactiviteit in magazijnen inzichtelijk moet maken in zowel 2D als 3D.

Colruyt en Stad Antwerpen gaan voor duurzamere bevoorrading van stadswinkels

Colruyt Group en Stad Antwerpen hebben een charter ondertekend dat zich richt op meer dialoog rond leveringen en daarmee hun beider engagement moet weergeven om samen concrete logistieke knelpunten aan te pakken. Met de samenwerking willen beide partijen de basis leggen voor een structureel overleg en een toekomstgericht, leefbaar logistiek model voor stadswinkels. Dat moet leiden tot voordelen voor zowel omwonenden en klanten als voor de stad en de supermarkt zelf. Antwerpen is de eerste stad die dit engagement aangaat. De samenwerking moet volgens de initiatiefnemers uitgroeien tot een inspirerend voorbeeld voor andere steden en gemeenten in België.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.