Belgische bedrijfsleiders vinden cyberaanvallen de belangrijkste bedreiging voor hun business

201910151416399_wef-regional-risks-doing-business-report-2019-1.jpg

Volgens het Regional Risks for Doing Business 2019-rapport van het Wereld Economisch Forum in samenwerking met Marsh & McLennan Companies en Zurich Insurance Group zijn economische problemen de grootste bron van bezorgdheid voor business executives over de hele wereld.

In een enquête onder bijna 13.000 bedrijfsleiders in meer dan 130 landen, rangschikten de respondenten “budgettaire crisissen” als het belangrijkste risico bij bedrijfsvoering op wereldschaal.
Globaal gezien zijn drie van de risico’s in de top vijf economisch gerelateerd met “werkloosheid of gebrek aan werkgelegenheid” op drie en “energieprijs schokken” op vier. Deze risico’s zijn nauw verbonden met sociale ontwrichting en dragen bij aan “falend nationaal bestuur” op de vijfde plaats en “diepgaande maatschappelijke instabiliteit” op de zesde.
 
“Cyberaanvallen” zijn voor het tweede jaar op rij de op één na grootste uitdaging voor executives, en de belangrijkste voor Europese en Noord-Amerikaanse bedrijven. Ze benadrukken de toegenomen complexiteit en verspreiding van dit type aanvallen.
 
De Europese situatie
In Europa vormen de zorgen voor cyberaanvallen dé topuitdaging onder bedrijfsleiders, niet alleen in de vier grootste EU-economieën (Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk) maar eveneens in nog zes andere landen. Deze bezorgdheid is mede het gevolg van de talrijke cyberaanvallen en datadiefstallen die zowel overheidsinstellingen als grote bedrijven in Europa gedurende 2018 en 2019 kenden.
De gerapporteerde cyberincidenten bij de Europese ondernemingen zijn in 2018 opgelopen tot 61% tegenover 45% het voorafgaande jaar. Als gevolg daarvan worden cyber-trainingscentra geopend en op regelgevend vlak besliste het EU Consilium het EU Law Enforcement Emergency Response Protocol goed te keuren in maart 2019. In mei werd een nieuw sanctiekader geïmplementeerd.
 
Daarnaast blijven economische kwesties een grote zorg voor de Europese ondernemingen en dit plaatst de 'asset bubble' (vastgoedzeepbel) op de tweede plaats. De vrees bestaat voor een negatieve reactie van de vastgoedmarkt mocht de interestvoet stijgen na jarenlang laag te zijn geweest.
 
Ondanks het feit dat Europa geen militaire vijandelijkheden kende is de vrees voor conflicten tussen staten aanwezig in de top drie van verschillende landen.
 
De grootste stijger in Europa is de angst voor energieprijs schokken dat opklom tot het vierde grootste risico. De angst voor prijsstijgingen wordt gevoed door de recente geopolitieke spanningen in de olieproducerende landen alsook de omschakeling naar groenere energiebronnen.
Europa blijft herstellen van de financiële crisis van 2008-2009, maar wordt tegelijkertijd geconfronteerd met dalende groeivoorspellingen. Dat verklaart de vijfde plaats voor de angst op begrotingscrisissen in de regio.
 
Belgische bedrijfsleiders
Henri Steyaert, CEO Marsh Belux, resumeert: “Cyberveiligheid blijft het belangrijkste risico voor bedrijfsleiders in België en vooral de groeiende technologische afhankelijkheid van veel bedrijven zal dit alleen nog maar versterken. In combinatie met onvoorspelbare geopolitieke ontwikkelingen en groeiende economische bezorgdheid worden executives omwille van deze potentiële dreigingen geconfronteerd met een reeks grote uitdagingen. Bedrijfsleiders moeten het onderliggend standpunt van hun globale risico-omgeving opnieuw evalueren en grotere inspanningen leveren om de flexibiliteit en veerkracht van hun bedrijf te versterken.”
  
De overige continenten
In Zuid-Azië en Oost-Azië en de landen aan de Stille Oceaan vormen milieurisico’s de belangrijkste bron van bezorgdheid doordat beide regio’s reeds het slachtoffer werden van vernietigende natuurrampen en extreme weersomstandigheden.
In Eurazië scoren, onder invloed van de economische vertraging, maatschappelijke uitdagingen hoog terwijl in Latijns-Amerika en de Caraïben overheden nog steeds proberen cruciale maatschappelijke voorzieningen te leveren.
In het Midden-Oosten en Noord-Afrika leiden energieprijsschokken tot aanhoudend volatiele prijzen en productie, en in Sub-Sahara Afrika, waar de jongerenwerkloosheid meer dan 13 % bedraagt, zijn executives bezorgd over het onvermogen van hun economieën om jobs te creëren.

Recente nieuwsberichten

Baioli introduceert compacte elektrische palletwagen voor kleine ruimtes

Baioli, onderdeel van de Duitse Kion Group, breidt zijn assortiment uit met de KBP 15E, een compacte elektrische palletwagen met een laadvermogen van 1.500 kg. Het toestel heeft een servicegewicht van 107 kg en is bedoeld voor licht intern transport op plaatsen waar weinig manoeuvreerruimte beschikbaar is, zoals smalle gangpaden, laadzones, goederenliften en vrachtwagens. De chassislengte tot aan de vorkrug bedraagt slechts 300mm.

Viapass past kilometerheffing vanaf 1 januari 2027 aan

Op 1 januari 2027 worden de tarieven van de Belgische kilometerheffing voor vrachtwagens aangepast. In Vlaanderen en Wallonië worden de tarieven geïndexeerd. Voor Vlaanderen gebeurt die indexering voortaan jaarlijks op 1 januari, terwijl ze vroeger in juli werd toegepast. Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest voorziet geen algemene indexering, maar past wel de tarieven voor emissievrije voertuigen aan.

Intervest levert circulair logistiek complex op in Herstal

Intervest heeft Herstal Logistics opgeleverd, een nieuw logistiek complex van ongeveer 45.900m² op industriepark Hauts Sarts in Herstal. Het project werd gerealiseerd in samenwerking met Willy Naessens Industriebouw en omvat vier magazijnunits van 8.600 tot 10.800m², aangevuld met mezzanines en kantoorruimte. Het internationale sportmerk Skechers, dat al actief is in de regio, zal de volledige site betrekken.

Onderzoek Cybernews legt privacyrisico's van slimme brillen bloot

Slimme brillen met AI-functionaliteiten roepen vragen op over de bescherming van persoonsgegevens. Dat blijkt uit een onderzoek van Cybernews naar zeven merken: Meta, Rokid, RayNeo, INMO, Solos, Even Realities en Halliday. De onderzoekers analyseerden de bijbehorende mobiele apps op toegangsrechten en ingebouwde trackers. Daarnaast beoordeelden ze negen privacycriteria, waaronder de beveiliging van opname-indicatoren, gegevensbewaring, lokale gegevensverwerking en de beschikbaarheid van specifieke privacydocumentatie.

Hardis Supply Chain werkt aan AI-agents voor logistieke processen

Hardis Supply Chain heeft zijn nieuwe AI- en productroadmap voorgesteld. De softwareleverancier wil artificiële intelligentie verder integreren in zijn oplossingen en werkt aan een gemeenschappelijk platform waarop verschillende AI-modellen, operationele gegevens en toepassingen kunnen samenwerken. Daarnaast wil het bedrijf zijn softwareaanbod uitbreiden om ook logistieke processen buiten het magazijn beter op elkaar af te stemmen.

Veerkracht en flexibiliteit wegen zwaarder dan kostenbesparing

De rol van de supplychainverantwoordelijke is de afgelopen jaren aanzienlijk veranderd. Terwijl de nadruk vroeger vooral lag op kostenbeheersing en operationele efficiëntie, worden beslissingen over bevoorrading, logistiek en distributie steeds belangrijker voor de algemene bedrijfsstrategie. Dat blijkt uit het nieuwe CSCO Pulse Report van DP World, waarvoor 103 Chief Supply Chain Officers (CSCO's) uit veertien markten en negen sectoren werden bevraagd. Van de respondenten zegt 93 procent dat hun rol bij het stimuleren van bedrijfsgroei de afgelopen drie jaar belangrijker is geworden. Daarnaast vindt 87 procent dat supplychainmanagement vandaag een centrale plaats inneemt in de besluitvorming op directieniveau. Bij 58 procent maakt succesvolle uitbreiding naar nieuwe markten inmiddels deel uit van de persoonlijke prestatiedoelstellingen, tegenover 46 procent voor kostenefficiëntie en productiviteit.

H.Essers breidt elektrische vrachtwagenvloot uit tot 31 voertuigen

H.Essers neemt twintig nieuwe elektrische vrachtwagens in gebruik, tien van MAN en tien van Mercedes-Benz Trucks. Daarmee groeit de elektrische vloot van de logistieke dienstverlener tot 31 voertuigen. De nieuwe trucks worden vooral vanuit Belgische vestigingen ingezet. Tegelijk investeert het bedrijf verder in laadinfrastructuur en energievoorziening op verschillende locaties.

Exotec vertienvoudigt picksnelheid bij Amerikaanse groothandel First Supply

De Amerikaanse groothandel First Supply kan dankzij een Skypod-systeem van Exotec bestellingen die tot 17 uur worden geplaatst, de volgende ochtend leveren. De automatiseringsoplossing maakt deel uit van het nieuwe distributiecentrum van het bedrijf, dat onder meer HVAC-, sanitair-, verlichtings- en industriële producten levert aan installateurs en andere professionele klanten.

CTS Group bouwt dubbellaags logistiek centrum op Schiphol Trade Park

CTS Group is gestart met de bouw van The Double, een nieuw logistiek centrum op Schiphol Trade Park in Hoofddorp. Het project combineert crossdocking, warehousing en e-fulfilment in één gebouw met twee logistieke niveaus. Volgens de logistieke dienstverlener is het de eerste keer in Nederland dat deze functies op die manier boven elkaar worden gerealiseerd. De eerste paal werd op 5 oktober geslagen.

Boplan neemt Gentse technologiespeler Lopos over

De Belgische producent van kunststof veiligheidsoplossingen Boplan heeft het Gentse technologiebedrijf Lopos overgenomen. Daarmee breidt Boplan zijn bestaande aanbod voor impactbeveiliging uit met technologie die aanrijdingen in industriële omgevingen moet helpen voorkomen. De overname moet beide vormen van bescherming dichter bij elkaar brengen, onder meer in magazijnen, logistieke centra en productieomgevingen.

Nieuwsbrief

Wenst u op de hoogte te blijven van alles wat reilt en zeilt binnen de supply chain wereld? Registreer dan nu GRATIS op de Value Chain nieuwsbrieven.

Registreer NU

Magazines

U wenst zich te abonneren op de Value Chain Management magazines (print en online) en wenst toegang tot alle gepubliceerde content op onze website? Abonneer NU!

Abonneer NU

Supply Chain Innovations

Hét jaarlijkse netwerkevent voor elke supply chain professional!

Lees meer
Cookies accepteren

Wij houden rekening met uw privacy

We gebruiken cookies om uw surfervaring te verbeteren, gepersonaliseerde advertenties of inhoud weer te geven en verkeer te analyseren. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met ons gebruik van cookies.